Jeszcze trzy lata stosowania kary śmierci w Rosji
Duma Państwowa, niższa izba
rosyjskiego parlamentu, przedłużyła o trzy lata - do 2010
roku - moratorium na wykonywanie kary śmierci w Rosji.
Ustawa o moratorium musi zostać jeszcze zatwierdzona przez Radę Federacji i podpisana przez prezydenta Władimira Putina, co - według analityków - nie nastręczy żadnego problemu.
Moratorium na wykonywanie kary śmierci zostało w wprowadzone w Rosji w połowie roku 1996, gdy kraj ten został członkiem Rady Europy.
Parlament rosyjski nie uchwalił dotychczas zniesienia kary śmierci. Jest ona więc wciąż obecna w rosyjskim kodeksie karnym i teoretycznie może być orzekana. Zgodnie z werdyktem Sądu Konstytucyjnego Federacji Rosyjskiej, mogą ją jednak wymierzać tylko sądy przysięgłych i dotyczyć może jedynie osób winnych ludobójstwa, mordu na milicjantach, sędziach i urzędnikach państwowych.
Ostatni wyrok wykonano w Rosji 2 sierpnia 1996 roku przez rozstrzelanie; w Czeczenii ostatni wyrok wykonano trzy lata później.
Między rokiem 1962 a 1990 w ZSRR stracono ok. 21 tys. ludzi, w tym trzy tysiące w samym roku 1962 za przestępstwa gospodarcze. Według przeprowadzonego niedawno badania opinii publicznej, ponad 65% Rosjan opowiada się za przywróceniem wykonywania kary śmierci.