Trwa ładowanie...
d2lau58

Jest wniosek o Trybunał Stanu dla Bartłomieja Sienkiewicza

• Ruch Narodowy opublikował wniosek na Facebooku • Oskarża b. szefa MSW m.in. o "bezkarne działania represyjne wobec prasy"
Share
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla Bartłomieja Sienkiewicza
Źródło: WP
d2lau58

"B. Sienkiewicz, idziemy po Ciebie!" - Ruch Narodowy na konferencji prasowej w Sejmie przedstawił wniosek o postawienie byłego szefa MSW przed Trybunał Stanu. Wstępny dokument został opublikowany na profilu organizacji na Facebooku.

Ruch Narodowy zarzuca Sienkiewiczowi m.in., że w okresie pełnienia funkcji ministra spraw wewnętrznych i koordynatora służb specjalnych zlecał Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadzenie "bezprawnych działań inwigilacyjnych" wobec organizatorów i uczestników legalnych zgromadzeń publicznych o charakterze narodowym i katolickim.

W ocenie organizacji, minister miał też zlecać służbom specjalnym prowadzenie bezprawnych działań inwigilacyjnych wobec dziennikarzy, dopuszczając przede wszystkim do przeprowadzenia 18 czerwca 2014 roku rewizji w redakcji tygodnika "Wprost" przez funkcjonariuszy nadzorowanej przez siebie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

d2lau58

Zdaniem RN, Sienkiewicz dopuścił się "rażącego przekroczenia uprawnień" i pozwolił na "bezkarne działania represyjne wobec prasy".

Były szef MSW miał być ponadto odpowiedzialny za podpalenie budki strażniczej przed ambasadą Federacji Rosyjskiej 11 listopada 2013 roku w trakcie Marszu Niepodległości, nakłaniając w ten sposób podległych mu funkcjonariuszy do łamania prawa.

"Inwigilowano 52 dziennikarzy"

- Służby specjalne inwigilowały 52 dziennikarzy - mówił z kolei w środę w Sejmie minister-koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, przedstawiając raport o rządach PO-PSL.

d2lau58

- Billingowano ich telefony, pozyskiwano dane dotyczące miejsc logowania telefonów, sporządzano analizy dotyczące wszystkich osób, z jakimi kontaktowali się dziennikarze, częstotliwości tych kontaktów i miejsc pobytu dziennikarzy, ustalano też dane adresowe i zbierano informacji o ich sytuacji rodzinnej - stwierdził Kamiński.

Przedstawiając wyniku audytu w służbach specjalnych za lata 2007-15, Kamiński powiedział, że "służby specjalne wykazywały się dużą aktywnością w podejmowaniu działań mających na celu inwigilację uczestników publicznych zgromadzeń, inwigilację dziennikarzy czy też członków byłego kierownictwa CBA.

d2lau58

Podziel się opinią

Share
d2lau58
d2lau58
Więcej tematów