Jarosław Zieliński: nowy komendant policji zostanie wyłoniony spośród oficerów policji
• Wiceszef MSWiA: na stanowisko Komendanta Głównego Policji zostanie wskazany oficer policji, nie cywil
• Wytypowano już kilku kandydatów na to stanowisko
• Dotychczasowy KGP insp. Zbigniew Maj zrezygnował ze stanowiska w lutym
23.03.2016 | aktual.: 23.03.2016 08:50
- Spośród wielu oficerów, którzy mogą potencjalnie pełnić tę funkcję, wytypowaliśmy małą grupę i z tej grupy zostanie wskazany Komendant Główny Policji. Nie skłaniamy się ku temu, żeby to był cywil, choć teoretycznie jest to możliwe, bo prawo dopuszcza taką sytuację. Będzie to jednak oficer policji - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.
Dotychczasowy komendant główny insp. Zbigniew Maj zrezygnował ze stanowiska 11 lutego br., po dwóch miesiącach od powołania. Tłumaczył swoją decyzję tym, że byli pracownicy Biura Spraw Wewnętrznych KGP przygotowali wobec niego prowokację. W mediach pojawiły się informacje, że chodzi o wydarzenia sprzed kilkunastu lat, kiedy Maj pracował w Kaliszu. Były informator policji miał go szantażować; sugerował, że Maj przyjął od niego pięć butelek alkoholu, a także pożyczył 10 tys. zł, których nie oddał. Obecnie obowiązki szefa policji pełni jego pierwszy zastępca mł. insp. Andrzej Szymczyk.
- Mamy trzy miesiące od daty powierzenia obowiązków pierwszemu zastępcy, ale chcemy jak najszybciej powołać komendanta już na stałe - zaznaczył wiceminister. Ocenił, że Szymczyk "świetnie sobie radzi, a polska policja ma sukcesy". - Więcej etatów nie ma, a policjantów widać wreszcie na polskich ulicach, widać, że wyszli zza biurek - dodał.
Wiceminister zapowiedział też, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy powstanie projekt przepisów umożliwiających powołanie jednostki nadzorującej i kontrolującej działania funkcjonariuszy formacji podległych MSWiA (obecnie takie uprawnienia mają biura spraw wewnętrznych poszczególnych służb - PAP). Resort chce, by zwiększyły się w tym zakresie uprawnienia ministra spraw wewnętrznych i administracji - miałby on prawo wglądu do źródłowych materiałów dotyczących działań, zachowań funkcjonariuszy.
- Są do rozstrzygnięcia jeszcze dwie kwestie. Jedna - jaki instrument, po wyłączeniu biur spraw wewnętrznych z formacji, zostawić komendantom, by oni też mieli narzędzie do sprawowania skutecznego nadzoru wobec podległych im funkcjonariuszy. Druga - to status przyszłej instytucji. Według mnie ryzykowne byłoby przenoszenie jej do ministerstwa, nie chcemy, by czynności operacyjne, bo przecież z uprawnieniami tego typu to się będzie wiązało, były wykonywane przez departament ministerstwa. Chcemy, żeby była to instytucja podległa ministrowi, ale zewnętrzna wobec ministerstwa. Pracują nad tym prawnicy - powiedział wiceminister.
Zapowiedział też, że w tym roku, ze względu na odbywające się lipcu Światowe Dni Młodzieży i szczyt NATO, przesunięte zostaną obchody Święta Policji. - W uzgodnieniu z komendantem głównym przesunęliśmy je na pierwszy weekend sierpnia; 24 lipca (tego dnia obchodzone jest Święto Policji - PAP) policjanci będą ciężko pracować. To święto jest ważne, wtedy są też wręczane awanse na wyższe stopnie, nagrody, ale przesunęliśmy je, by nie odrywać funkcjonariuszy od służby odbywanej w okolicznościach stwarzających tak duże wyzwania. ŚDM i szczyt NATO muszą przebiegać spokojnie, a policja wraz z innymi służbami musi zapewnić bezpieczeństwo ich uczestnikom - dodał Zieliński.
Szczyt NATO w Warszawie odbędzie się w dniach 8-9 lipca. ŚDM rozpoczną się 26 lipca, a zakończą 31 lipca.