ŚwiatJak to z VAT-em w Unii bywa

Jak to z VAT‑em w Unii bywa

15.03.2002 21:16, aktual.: 22.06.2002 14:29

Rząd pozostaje przy stanowisku wprowadzenia 22-procentowego VAT w budownictwie, ale nie wyklucza zmiany stanowiska w przyszłości - powiedział w piątek premier Leszek Miller.

Miller powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że do 22 marca, kiedy to zamknięty zostanie rozdział negocjacji z Unią Europejską dotyczący budownictwa, rząd nie zamierza niczego zmieniać w stanowisku negocjacyjnym, ponieważ chce by ten rozdział został zamknięty.

Premier podkreślił, że wynegocjowane dotychczas stanowiska są tymczasowe i mogą ulec zmianie, o czym - jak powiedział - strona unijna jest informowana. Zdaniem premiera, stanowiska będą ostateczne, kiedy zakończą się negocjacje we wszystkich rozdziałach.

W Sejmie wszystkie kluby parlamentarne poparły projekt uchwały wzywającej rząd do odpowiedniej zmiany naszego stanowiska negocjacyjnego z Unią. Głosowanie nad przyjęciem projektu odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Rządowe stanowisko przewiduje wprowadzenie podstawowej 22-procentowej stawki VAT w chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej, z wyjątkiem budownictwa wielomieszkaniowego na cele społeczne. Obecnie w budownictwie obowiązuje stawka 7-procentowa.

W większości krajów Unii w budownictwie stosuje się obniżoną stawkę VAT, za wyjątkiem Wlk. Brytanii gdzie stawka ta jest zerowa. Mieszkania budowane w ramach polityki społecznej, o powierzchni mniejszej niż 100 metrów, czyli przeznaczone dla osób uboższych, są objęte 7-procentową stawką VAT.

Działki budowlane zwolnione są z VAT w Belgii, Danii, Niemczech, Grecji, Luksemburgu, Austrii, Portugalii, Finlandii, Szwecji i Wlk. Brytanii.

Zwolniona jest też z VAT budowa nowych domów w Danii, Niemczech, Austrii, Portugalii, Finlandii, Szwecji i Wlk. Brytanii.

VAT na prace remontowe i budowlane wynosi: w Luksemburgu 3%, Hiszpanii 4%, Portugalii 5%, Belgii 6%. VAT na materiały budowlane wynosi w Niemczech 7%, w Austrii 10%. (mp)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także