Trwa ładowanie...

"Prezydencja Słowenii to test dla nowych członków UE"


Ratyfikacja Traktatu Lizbońskiego,
przygotowania do reformy instytucjonalnej UE i polityka
sąsiedztwa, zwłaszcza w odniesieniu do Bałkanów Zachodnich, to -
według Danuty Huebner - najważniejsze zadania prezydencji
Słowenii.

"Prezydencja Słowenii to test dla nowych członków UE"Źródło: AFP
d1w0wmj
d1w0wmj

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/podpisanie-traktatu-w-lizbonie-6038692624041089g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/podpisanie-traktatu-w-lizbonie-6038692624041089g )
Podpisanie Traktatu w Lizbonie

Słowenia - jako pierwszy nowy kraj członkowski - przejęła 1 stycznia półroczne przewodnictwo w UE.

d1w0wmj

Słowenia w tym wspólnym myśleniu - a widać to już z jej programu - będzie czuwała nad spokojnym przebiegiem procesu ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego i rozpoczęciem przygotowań do procesu reformy instytucjonalnej Unii - powiedziała unijna komisarz ds. polityki regionalnej.

Podkreśliła, że Słowenia rozpoczyna serię przewodnictwa nowych państw członkowskich: w przyszłym roku będą to Czechy, a potem Węgry, Polska i kolejne kraje, które do UE przystąpiły w 2004 roku.

Huebner przypomniała, że od początku 2007 roku, w Unii realizowany jest wspólny - nieformalny jeszcze - program przewodnictwa trzech kolejnych państw: Niemiec, Portugalii i Słowenii. (Formalną współpracę przewidują zapisy Traktatu Lizbońskiego, który powinien wejść w życie w 2009 roku). W opinii komisarz, daje to ciągłość i przygotowuje do współpracy w ramach grupowego przewodnictwa. Huebner podkreśliła, że taka współpraca ma dotyczyć również Polski, która będzie przewodniczyć pracom UE w 2011 roku.

Trzymamy kciuki, bo jest to maleńka administracja, której sukces zależy od skupienia się na kilku sprawach - powiedziała komisarz. Dodała, że powodzenie Słoweńców zależy też od współpracy z następną prezydencją. Wiemy, że Francuzi (którzy przejmują przewodnictwo w drugiej połowie roku) będą wspierać Słowenię i już zobowiązali się do pomocy w niektórych dziedzinach.

d1w0wmj

Według Huebner, Słowenia jest krajem który ma poczucie odpowiedzialności za to co dzieje się u jej sąsiadów. Dlatego unijna polityka sąsiedztwa i rozszerzenie Unii będzie bardzo ważnym priorytetem Słowenii właśnie w kontekście Zachodnich Bałkanów - przewiduje.

Jeśli chodzi o zadania związane z realizacją tzw. Agendy Lizbońskiej, czyli procesem dochodzenia UE do czołówki najbardziej konkurencyjnych państw świata, to - jak przypomniała komisarz - KE przygotowała już dokumenty i Rada Europejska w marcu powinna przyjąć do 2010 nowy, trzyletni, cykl, w którym znajduje się również polityka regionalna.

Huebner podkreśliła, że w programie słoweńskiego przewodnictwa jest też "coś co rzadko znajduje się w priorytetach unijnych prezydencji", mianowicie dialog międzykulturowy. To jest ważne, bo w procesie integracji europejskiej to nam umyka, chociaż przecież się dzieje: jest dużo wymiany, dużo współpracy, dużo bliskości. W tej różnorodności kulturowej Europa się całkiem dobrze czuje i traktujemy to jako rzecz oczywistą - powiedziała komisarz. Podkreśliła, że kultura powinna łączyć państwa Unii.

d1w0wmj

Komisarz zwróciła uwagę, że - jak na początku każdej prezydencji - Komisja Europejska spotka się z całym rządem kraju przewodniczącego w pracach Unii, a rozmowy będą dotyczyć współpracy w nadchodzącym półroczu. Spotkanie ze słoweńskim rządem odbędzie się we wtorek, 8 stycznia, w Lublanie.

Rząd Słowenii zdaje sobie sprawę, że wszystkie oczy skierowane są na ten kraj, ponieważ przechodzi on test w imieniu nowych państw członkowskich. Miejmy nadzieję, że będzie to dobrze zdany egzamin - powiedziała Huebner.

d1w0wmj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w0wmj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj