Trwa ładowanie...
d2nhkn0

Jak głosować w II turze wyborów prezydenckich 2020?

W niedzielę 12 lipca 2020 odbędzie się II tura wyborów prezydenckich. Jak głosować? W jakich godzinach są czynne lokale wyborcze? Czy można jeszcze głosować korespondencyjnie?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak głosować?
Jak głosować? (Pixabay)
d2nhkn0

Jak głosować w II turze wyborów prezydenckich 2020?

II tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 12 lipca. Lokale wyborcze będą czynne od rana, od godziny 7:00, do wieczora - do 21:00. W tym czasie można oddać swój głos na wybranego kandydata.

Jak głosować? Na karcie do głosowania będą dwa nazwiska. Można zagłosować tylko na jednego z dwóch kandydatów. Aby oddać ważny głos, w białym polu przy nazwisku kandydata, którego chcemy poprzeć, trzeba zaznaczyć "X".

d2nhkn0

Lista kandydatów na prezydenta. Wybory 2020, II tura

Na karcie do głosowania znajdziemy nazwiska dwóch kandydatów, którzy ubiegają się urząd prezydenta. Są to:

- Andrzej Duda, obecny Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej,
- Rafał Trzaskowski, Prezydent m. st. Warszawy.

Wszyscy, którzy zgłosili zamiar głosowania korespondencyjnego, mogą głosować korespondencyjnie. Większość pewnie już zdążyła zagłosować i umieściła kopertę zwrotną w nadawczej skrzynce Poczty Polskiej do piątku 10 lipca. Tym jednak, którzy jeszcze nie zagłosowali, przypominamy, jak głosować korespondencyjnie.

d2nhkn0

Aby oddać ważny głos korespondencyjnie, należy wypełnić kartę do głosowania, wstawiając znak "X" w kratce obok nazwiska tylko jednego kandydata. Następnie umieścić kartę do głosowania w oznaczonej kopercie na kartę do głosowania i ją zakleić. Kolejnym krokiem jest wypełnienie oświadczenia o tajnym i osobistym oddaniu głosu, które wraz z kopertą zawierającą kartę do głosowania należy umieścić w kopercie zwrotnej. Kopertę zwrotną trzeba zakleić i wpisać na niej numer i adres komisji wyborczej. Kopertę zwrotną należy przekazać komisji wyborczej w dniu wyborów prezydenckich 12 lipca.

Jak głosować? Pamiętaj o ciszy wyborczej. Za jej złamanie grozi kara

Cisza wyborcza obowiązuje od godziny 0:00 w sobotę 11 lipca do zakończenia głosowania w II turze wyborów, czyli do godziny 21:00 w niedzielę 12 lipca. Nie wolno w tym czasie agitować, przekonywać, ani sugerować, na kogo wyborca powinien oddać głos.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2nhkn0

Podziel się opinią

Share

d2nhkn0

d2nhkn0
Więcej tematów