Izrael zwiększa pomoc dla ocalałych z Holokaustu
Izrael zwiększa o miliard szekli (213 mln euro) rocznie pomoc finansową dla tych, którzy przeżyli Holokaust. Parlament przyjął propozycję w tej sprawie, zgłoszoną przez ministra finansów Jaira Lapida - poinformowały we wtorek izraelskie media.
Zgodnie z tą propozycją pomoc będzie przysługiwała także tym, którzy przybyli do Izraela po 1953 roku. Przewidziano też odszkodowania dla tych Żydów, którzy byli prześladowani przez nazistów, ale nie przebywali w obozach koncentracyjnych ani w gettach.
Media informują, że ok. 18,5 tys. osób, które przeżyły Holokaust, a do Izraela przybyły po październiku 1953 roku, będzie otrzymywać od ministerstwa finansów od 2,2 tys. do 8 tys. szekli (470-1700 euro) miesięcznie. Dotąd grupa ta nie była objęta wsparciem.
Przewodnicząca związku ocalałych z Holokaustu Colette Awital z zadowoleniem przyjęła te decyzje podkreślając, że "nie można komuś czynić zarzutu z tego, że nie przybył do Izraela wcześniej" i że ludzie ci "otrzymają wsparcie, które im się należy".
W Izraelu mieszka ponad 190 tys. osób, które przeżyły Holokaust. Większość z nich przybyła do tego kraju przed 1953 rokiem.