Iran przeprowadził w tajemnicy próby z bronią jądrową?
Czy Iran przeprowadził w tajemnicy próby z bronią jądrowa? Wskazują na to dane wywiadowcze opublikowane w Izraelu. Dowodem ma być komora ciśnieniowa służąca do próbnych eksplozji, ujawniona przez "państwo śledzące realizację irańskiego programu atomowego". Mianem tym źródła zachodnie często określają izraelską agencję wywiadowczą Mossad.
Wygenerowany komputerowo rysunek komory ciśnieniowej, mającej ponoć wielkość autobusu, przekazany został agencji AP. Urządzenie to znajduje się w bazie wojskowej Parchin pod Teheranem, a skonstruowane zostało najprawdopodobniej przy pomocy byłego sowieckiego atomisty, Wiaczeslawa Danilenki. W tych dniach opozycyjna organizacja irańska Mudżahedin Halk opublikowała dokładną listę 60 naukowców irańskich, pracujących nad uzyskaniem broni jądrowej.
Publikacja tych danych zbiega się ze spotkaniem w Wiedniu przedstawicieli Iranu i Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Strona zachodnia twierdziła dotychczas, że Teheran nie przystąpił jeszcze do produkcji broni jądrowej. 23 maja w Bagdadzie rozpocznie się druga runda rozmów między Iranem a szóstką mocarstw.
W kwietniu, po ponad rocznej przerwie, zostały wznowione rozmowy nuklearne między Iranem i grupą państw 5+1, pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ: USA, Wielka Brytania, Francja, Rosja i Chiny, oraz Niemcy.
Negocjacje - których celem jest m.in. skłonienie Iranu do przerwania prac nad wzbogacaniem uranu i do zamknięcia zakładów Fordo w pobliżu miasta Kum - jak dotąd nie przyniosły efektów.
Zachód obawia się, że Iran dąży do produkcji broni jądrowej, rząd w Teheranie stale zaś utrzymuje, że wzbogaca uran jedynie do stopnia potrzebnego do zaspokojenia potrzeb cywilnych, m.in. w energetyce.