Trwa ładowanie...
23-11-2015 18:23

Iran i Rosja uważają, że mocarstwa nie mogą Syrii narzucać swej woli

Przebywający w Teheranie z wizytą oficjalną prezydent Rosji Władimir Putin i przywódca duchowy Iranu ajatollah Ali Chamenei wyrazili wspólnie opinię, że wielkie mocarstwa nie powinny narzucać Syrii swej woli politycznej.

Iran i Rosja uważają, że mocarstwa nie mogą Syrii narzucać swej woliŹródło: AFP
d11tlki
d11tlki

- Obydwie strony podkreśliły jednomyślność między Moskwą a Teheranem w sprawie niedopuszczalności zewnętrznych prób dyktowania scenariuszy politycznego uregulowania" konfliktu w Syrii - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Putin podkreślił, że jedynie naród syryjski może zdecydować o tym, kto ma rządzić krajem.

Chamenei opowiedział się w rozmowie z Putinem za ściślejszymi kontaktami między Iranem i Rosją i wyraził opinię, że polityka USA w regionie stanowi zagrożenie dla obu krajów.

- Amerykanie próbują dominować w Syrii, a także w całym regionie. Teraz drogą polityczną usiłują osiągnąć swe cele wojskowe, których realizacja się nie powiodła - dodał.

d11tlki

Iran i Rosja są głównymi sojusznikami prezydenta Syrii Baszara el-Asada w walce z rebeliantami i dżihadystami, w tym Państwem Islamskim (IS).

Rosja nalega, aby los prezydenta Asada nie był wiązany z zawieszeniem broni w kraju, w którym toczy się wojna z terrorystami z Państwa Islamskiego (IS). Część krajów, w tym głównie USA, domaga się odejścia Asada, uznając to za nieodzowny warunek zwycięstwa nad terroryzmem.

Obradujący w połowie listopada w Wiedniu uczestnicy rozmów w sprawie konfliktu w Syrii, w tym Rosja, USA i Iran, uzgodnili ambitny plan doprowadzenia do 1 stycznia do spotkania przedstawicieli rządu w Damaszku i opozycji, lecz dzieli ich podejście co do dalszych losów prezydenta Asada.

Prezydent Putin uczestniczy w stolicy Iranu w szczycie Forum Państw Eksporterów Gazu (GECF).

d11tlki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11tlki
Więcej tematów