Trwa ładowanie...
d3ysx3p
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Iran i Rosja uważają, że mocarstwa nie mogą Syrii narzucać swej woli

Przebywający w Teheranie z wizytą oficjalną prezydent Rosji Władimir Putin i przywódca duchowy Iranu ajatollah Ali Chamenei wyrazili wspólnie opinię, że wielkie mocarstwa nie powinny narzucać Syrii swej woli politycznej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Iran i Rosja uważają, że mocarstwa nie mogą Syrii narzucać swej woli
(AFP)
d3ysx3p

- Obydwie strony podkreśliły jednomyślność między Moskwą a Teheranem w sprawie niedopuszczalności zewnętrznych prób dyktowania scenariuszy politycznego uregulowania" konfliktu w Syrii - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Putin podkreślił, że jedynie naród syryjski może zdecydować o tym, kto ma rządzić krajem.

Chamenei opowiedział się w rozmowie z Putinem za ściślejszymi kontaktami między Iranem i Rosją i wyraził opinię, że polityka USA w regionie stanowi zagrożenie dla obu krajów.

d3ysx3p

- Amerykanie próbują dominować w Syrii, a także w całym regionie. Teraz drogą polityczną usiłują osiągnąć swe cele wojskowe, których realizacja się nie powiodła - dodał.

Iran i Rosja są głównymi sojusznikami prezydenta Syrii Baszara el-Asada w walce z rebeliantami i dżihadystami, w tym Państwem Islamskim (IS).

Rosja nalega, aby los prezydenta Asada nie był wiązany z zawieszeniem broni w kraju, w którym toczy się wojna z terrorystami z Państwa Islamskiego (IS). Część krajów, w tym głównie USA, domaga się odejścia Asada, uznając to za nieodzowny warunek zwycięstwa nad terroryzmem.

Obradujący w połowie listopada w Wiedniu uczestnicy rozmów w sprawie konfliktu w Syrii, w tym Rosja, USA i Iran, uzgodnili ambitny plan doprowadzenia do 1 stycznia do spotkania przedstawicieli rządu w Damaszku i opozycji, lecz dzieli ich podejście co do dalszych losów prezydenta Asada.

Prezydent Putin uczestniczy w stolicy Iranu w szczycie Forum Państw Eksporterów Gazu (GECF).

d3ysx3p

Podziel się opinią

Share

d3ysx3p

d3ysx3p
Więcej tematów