Trwa ładowanie...

Interpol wydał list gończy za Wiktorem Janukowyczem

Interpol wydał międzynarodowy list gończy, nakazujący ściganie zbiegłego w ub. roku z kraju b. prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza oraz b. premiera Mykoły Azarowa - poinformował szef ukraińskiego MSW Arsen Awakow.
Share
Interpol wydał list gończy za Wiktorem Janukowyczem
Źródło: AFP, Fot: Alexander Nemenov
d3qsoas

Ukraina wystąpiła z wnioskiem o poszukiwanie polityków z ekipy obalonego szefa państwa jeszcze w marcu ub. roku. Prócz Azarowa i Janukowycza międzynarodowe listy gończe rozesłano za: jego starszym synem Ołeksandrem, b. minister zdrowia Raisą Bohatyriową, b. ministrem finansów Jurijem Kołobowem oraz b. prezesem koncernu telekomunikacyjnego Ukrtelekom, Heorhijem Dzekonem.

Janukowycz, który został odsunięty od władzy przez parlament 22 lutego, jest ścigany listem gończym przez władze Ukrainy, które zarzucają mu m.in. nadużycia władzy i odpowiedzialność za śmierć ludzi podczas trwających od listopada 2013 roku do lutego br. masowych protestów wymierzonych w jego ekipę. Po ucieczce z Ukrainy były prezydent znalazł schronienie w Rosji.

Pod koniec lutego prokuratura generalna Ukrainy poinformowała o wszczęciu procedury ekstradycji Janukowycza. W kwietniu rosyjski prokurator generalny Jurij Czajka oświadczył, że nie widzi podstaw do wydania byłego prezydenta władzom w Kijowie.

d3qsoas

Tymczasem w październiku pojawiła się informacja, że Janukowycz otrzymał obywatelstwo Federacji Rosyjskiej. Miał mu je nadać tajnym dekretem prezydent Rosji, Władimir Putin. Jak twierdzi doradca szefa ukraińskiego MSW Arsena Awakowa, Anton Heraszczenko, wraz z Janukowyczem rosyjskie obywatelstwo mieli otrzymać ukrywający się z nim w Rosji były premier Ukrainy Mykoła Azarow, były prokurator generalny Wiktor Pszonka oraz członkowie ich rodzin.

d3qsoas

Podziel się opinią

Share
d3qsoas
d3qsoas
Więcej tematów