Imigranci z Ukrainy szturmują UE. Trzynaście razy więcej wniosków o azyl
W ubiegłym roku trzynastokrotnie wzrosła liczba wniosków o azyl, złożonych w UE przez obywateli Ukrainy - wynika z opublikowanego właśnie rocznego raportu Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO).
08.07.2015 | aktual.: 14.07.2015 08:03
Według raportu w 2014 r. wnioski o przyznanie międzynarodowej ochrony w UE złożyło 14 390 obywateli Ukrainy, podczas gdy w 2013 roku było 1120 takich wniosków. Ten bezprecedensowy wzrost o 1185 proc. to oczywiście konsekwencja aneksji Krymu przez Rosję w marcu 2014 r. i konfliktu na wschodniej Ukrainie.
Najwięcej wniosków Ukraińcy złożyli w Polsce, w Niemczech, we Włoszech, Francji i w Szwecji. Według EASO większość obywateli Ukrainy, którzy poprosili o przyznanie azylu w UE, to uciekinierzy z kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów regionów Doniecka i Ługańska, którzy często nie byli w stanie osiedlić się i utrzymać w innych regionach Ukrainy.
"Wielu wskazywało nie tylko na brak dostępu do zakwaterowania, opieki zdrowotnej, zatrudnienia i oświaty, ale także na dyskryminację ze względu na kojarzenie ich z prorosyjskimi rebeliantami" - wskazano w raporcie. Ważną grupę stanowiły też - według danych EASO - osoby, chcące uniknąć powołania do wojska i dezerterzy. Część Ukraińców starających się o azyl w Unii to osoby, które przekroczyły granice na podstawie wiz krótkoterminowych i po ich wygaśnięciu postanowiły złożyć wniosek o przyznanie międzynarodowej ochrony.
Według raportu 21 proc. wniosków o azyl z Ukrainy rozpatrzono pozytywnie. W grudniu 2014 r. na decyzję oczekiwało jeszcze ponad 10 tysięcy Ukraińców.
EASO wskazuje, że od wybuchu konfliktu na wschodniej Ukrainy aż 264 777 obywateli tego kraju poprosiło o azyl w Federacji Rosyjskiej; dane te pochodzą z biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. uchodźców (UNHCR).
W ub. roku w krajach UE złożono w sumie 660 tysięcy wniosków o udzielenie międzynarodowej ochrony. To najwięcej od 2008 r., kiedy to rozpoczęto gromadzenie danych w tej dziedzinie. Najwięcej wniosków pochodziło od obywateli ogarniętej wojną domową Syrii (128 tys.). Drugą najliczniejsza grupę stanowili obywatele krajów Bałkanów Zachodnich (ponad 110 tys.), głównie Serbii i Kosowa. Obywatele Erytrei złożyli ponad 47 tysięcy wniosków, czyli o 132 proc. więcej niż w 2013 r. Wzrosła też liczba wniosków od obywateli afgańskich o 53 proc., do ponad 42,7 tysięcy.
Głównymi krajami przyjmującymi azylantów były Niemcy, Szwecja, Włochy, Francja i Węgry.
Według EASO najnowsze dane za 2015 r. wskazują, że liczba wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej w dalszym ciągu rośnie. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku odnotowano wzrost o 68 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Kosowo było głównym krajem pochodzenia wnioskodawców ubiegających się o udzielenie azylu w UE w okresie od stycznia do maja 2015 r., wyprzedzając pod tym względem Syrię.