Trwa ładowanie...
03-08-2015 04:40

Im surowsze przepisy, tym niższe wyroki

Zbyt restrykcyjne i mało elastyczne przepisy sprawiają, że wyroki za przestępstwa z nienawiści są stosunkowo łagodne. Ponad 70 proc. takich spraw kończy się karą pozbawienia wolności w zawieszeniu - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Im surowsze przepisy, tym niższe wyrokiŹródło: PAP/EPA
dtjlsgl
dtjlsgl

Chodzi o czyny popełniane ze względu na przynależność narodowa, etniczną, rasowa, polityczną czy wyznaniową. Grozi za nie od 3 miesięcy do 5 lat odsiadki.

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest to, że sądy w ten sposób naprawiają zbytnią surowość ustawodawcy - mówi dr Mateusz Woiński z Akademii Leona Koźmińskiego.

Woiński, który specjalizuje się w problematyce przestępstw z nienawiści, wskazuje, że wątpliwość rodzi też górna granica ustawowego zagrożenia za takie czyny. Zgodnie z zobowiązaniami prawnoeuropejskimi maksimum powinno wynosić 3 lata pozbawienia wolności - zauważa.

Według eksperta twierdzenie, że im wyższa sankcja na papierze, tym skuteczniej zwalcza się daną przestępczość, to przejaw populizmu penalnego. Statystyki mówią o tendencji odwrotnej: im wyższe zagrożenie, tym stosowanie kary niższe - mówi Woiński.

Zobacz również: Student z Wrocławia prał koty w pralce
dtjlsgl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtjlsgl
Więcej tematów