Idą chude lata dla pakerów. Rząd podwyższył podatek na białko do budowy masy mięśniowej
Prezydent Andrzej Duda jeszcze w kampanii wyborczej obiecał, że potanieje musztarda, artykuły dla niemowląt i podpaski. Jest też inny skutek zmian w tzw. nowej matrycy VAT. Do maksymalnej stawki 23 proc. podwyższono podatek na odżywki białkowe, popularny produkt stosowany w treningu fitness do budowy masy mięśniowej.
Przedstawiciele branży fitness alarmują, że rząd postanowił sięgnąć do kieszeni bywalców siłowni oraz osób na diecie. Nowa matryca VAT wprowadzona 1 lipca nieoczekiwanie podwyższyła stawki podatku na odżywki białkowe, czyli podstawowy produkt do budowy masy mięśniowej.
- Rząd powinien sprzyjać zdrowiu i kondycji Polaków, a nie podwyższać podatki w branży fitness. Osoba, która intensywnie trenuje nad masą mięśniową, zjada od 6 do 10 kilogramów odżywek białkowych miesięcznie. Białko jaj to podstawa niskokalorycznych diet dla kobiet, które się odchudzają - mówi Wirtualnej Polsce Konrad Buczak, właściciel firmy Farma Białka, dystrybutora odżywek białkowych z surowych jaj.
Robisz masę? Rząd szuka dochodów w kieszeniach kulturystów
Od lipca ich ceny wzrosły o kilkanaście procent w związku z podniesieniem stawki tego podatku do 23 proc. Od lat odżywki białkowe na bazie surowych jaj kurzych były obłożone 5-proc. VAT-em. Podobnie jak jaja bez skorupek i żółtka jaj, jaja świeże, suszone, gotowane, zamrożone lub inaczej zakonserwowane.
Konrad Buczak szacuje, że przeciętny amator i amatorka treningu fitness zapłaci od 30 do 50 zł miesięcznie więcej za koszt suplementacji białkowej. - To jedna czwarta miesięcznych wydatków na siłownię. Branża fitness w wyniku pandemii COVID-19 i tak znalazła się w zapaści. Wspomnę też o kulturystach, którzy przed zawodami zjadają nawet 900 białek jaj - podkreśla rozmówca WP.
Dodaje, że zmiany stawek VAT dotyczą też odżywek białkowych na bazie serwatki, odżywek o smaku kakaowym, oraz wielu suplementów potrzebnych do treningu.
Burza w branży fitness. Politycy piszą do ministra finansów
Przedstawiciele branży fitness poprosili o interwencję polityków. Posłowie Koalicji Obywatelskiej Marta Wcisło i Paweł Poncyliusz napisali interpelacje do ministra finansów, z prośbą o korektę stawek VAT. Na razie ministerstwo finansów pozostaje jednak nieugięte.
Przypomnijmy, że duża zmiana stawek VAT była jednym z wątków kampanii prezydenckiej. Andrzej Duda i wspierający go politycy podkreślali, że obniżają podatki na wiele produktów pierwszej potrzeby. Jako przykład podawali musztardę, artykuły dla niemowląt i podpaski.