Trwa ładowanie...
d25hw89
Historyczne spotkanie papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem
x-news/TVN 24IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Historyczne spotkanie papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem

• To pierwsze tego typu spotkanie od prawie 1000 lat
• Rozłam w Kościele chrześcijańskim trwał kilkaset lat
• Rozmowa rozpocznie się o godz. 20.15 polskiego czasu
• Program spotkania wciąż utajniony
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d25hw89

W piątek ma dojść do historycznego spotkania papieża Franciszka z patriarchą Moskiewskim i Wszechrusi Cyrylem. Franciszek zatrzyma się tam w drodze do Meksyku. Rozmowa duchowych przywódców Kościoła katolickiego i Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w Hawanie na Kubie rozpocznie się o 20.15, według czasu obowiązującego w Polsce.

Rosyjscy dziennikarze podkreślają, że będzie to pierwsze tego typu spotkanie od prawie 1000 lat, czyli od czasu tak zwanej schizmy wschodniej.

d25hw89

Według historyków rozłam w Kościele chrześcijańskim na wschodni i zachodni trwał kilkaset lat. Jednak za datę graniczną przyjmuje się rok 1054, kiedy to legat papieża Leona IX wkroczył do świątyni Hagia Sofia w Konstantynopolu i złożył na ołtarzu listy nakładające ekskomunikę na biskupa Michała Cerulariusza.

Na pierwsze, oficjalne spotkanie duchowych przywódców zwaśnionych Kościołów nie przypadkowo wybrano port lotniczy w Hawanie. "Ani papież, ani patriarcha w tym miejscu nie będą mogli występować w roli gościa czy gospodarza” - twierdzą rosyjscy publicyści.

"Spotykają się ludzie, którzy czekali na możliwość bezpośredniej rozmowy, spotykają się duchowni świadomi swojej odpowiedzialności za losy chrześcijaństwa i rzeczywiście mający sobie coś do powiedzenia” - przekonuje współpracujący z patriarchą Cyrylem prawosławny mnich, ojciec Stefan.

Na czas spotkania, które zaplanowano na co najmniej dwie godziny, port lotniczy w Hawanie zostanie zamknięty. Spotkanie zakończy się podpisaniem wspólnej deklaracji. Franciszek odleci następnie do Meksyku, a Cyryl kontynuować będzie wizytę na Karaibach

d25hw89

Do saloniku dla specjalnych gości papież i patriarcha zostaną wprowadzeni dwoma przeciwległymi wejściami i usiądą na specjalnie przygotowanych fotelach, które mają zostać ustawione na tle krzyża.

Program spotkania wciąż jest utajniony. Wiadomo jedynie, że Franciszek i Cyryl będą rozmawiać o prześladowaniach chrześcijan, a także o sytuacji Kościoła katolickiego w Rosji.

Historyczne spotkanie

O możliwości spotkania papieża i patriarchy moskiewskiego i całej Rusi mówiono od lat 90., czyli od pontyfikatu Jana Pawła II i patriarchy Aleksego. Od początku zakładano, że do pierwszego spotkania dojdzie w neutralnym miejscu. Dopiero wtedy, jak uważano, możliwa będzie wizyta papieża w Moskwie.

d25hw89

Jednak, jak wielokrotnie podkreślali komentatorzy, z powodów geopolitycznych i historycznych, ale i ze względu na narodowość Jana Pawła II na jego spotkanie z patriarchą Moskwy i Wszechrusi i na jego podróż do Rosji nie było szans.

Wraz z wyborem Benedykta XVI perspektywa taka zaczęła się wydawać bardziej prawdopodobna, także dlatego, że zna on Cyryla i spotkał się z nim, zanim ten został zwierzchnikiem rosyjskiej Cerkwi.

Na to spotkanie zgodę wyraził Kreml

Piotr Eyoum, publicysta katolicki, przypomina jak bardzo takiego spotkania pragnęli Jan Paweł II i Benedykt XVI. Dochodzi do niego teraz. W Patriarchacie Moskiewskim nie ma przypadków. Na to spotkanie zgodę wyraził Kreml, aby przedstawić Franciszkowi politykę Rosji na Bliskim Wschodzie - dodaje Piotr Eyoum.

d25hw89

Patriarchat moskiewski podał, że centralnym punktem rozmów patriarchy z papieżem będzie sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Łatwo się domyśleć, że tak naprawdę chodzi o przekazanie Franciszkowi opinii Rosji - podkreśla Piotr Eyoum.

Jednocześnie przypomina, że polityce Rosji na Bliskim Wschodzie zaczęła przeciwstawiać się Turcja. Dlatego Kremlowi na rękę jest użycie Cyryla do przekonania tak ważnej i wpływowej osoby jak papież.

Zdaniem rozmówcy IAR, może to być nie takie trudne, ponieważ wielu chrześcijan z Syrii popiera Baszara el-Asada. Wiedzą oni, że na Bliskim Wschodzie nie można zbudować demokracji. Jeden reżim zastępuje drugi - uważa Piotr Eyoum.. Natomiast Rządy allawity Baszara el Asada zapewniały chrześcijanom największą wolność w tym rejonie świata.

Franciszek i Cyryl po dwugodzinnym spotkaniu podpiszą wspólne oświadczenie.

Zobacz również:
Papież Franciszek: chrześcijanie i muzułmanie są braćmi

d25hw89

Podziel się opinią

Share

d25hw89

d25hw89
Więcej tematów