Trwa ładowanie...

Grzegorz Schetyna za zaostrzeniem sankcji wobec Rosji

- Nie można akceptować sytuacji do jakiej doszło w Mariupolu. Kraje UE powinny podjąć jednomyślną decyzję o utrzymaniu dotychczasowych sankcji na Rosję, a nawet nałożeniu kolejnych - powiedział minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna. Za powiedział, że "będą konkretne decyzje" w tej sprawie. - Moskwa musi wiedzieć, że zderza się z jednolitą postawą całego świata - podkreślił.

Share
Grzegorz Schetyna za zaostrzeniem sankcji wobec Rosji
Źródło: WP.PL
d1sb02a

Na czwartek szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini zwołała nadzwyczajne spotkanie szefów dyplomacji państw UE. To reakcja na zintensyfikowanie działań zbrojnych na wschodniej Ukrainie.

Schetyna w TVP Info powiedział, że podczas spotkania unijni ministrowie powinni zdecydować o przedłużeniu obowiązywania dotychczasowych sankcji nałożonych na Rosję oraz o dopisaniu kolejnych nazwisk do listy osób objętych sankcjami (finansowymi i wizowymi).

d1sb02a

Obecnie Rosja objęta jest sankcjami gospodarczymi obejmującymi ograniczenia w dostępie do kapitału, zaawansowanych technologii stosowanych w przemyśle naftowym, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

- Nie ma akceptacji dla wspierania separatystów, które jest udziałem Rosji. Dlatego wydaje mi się, że będzie konkretna rozmowa, która przyniesie zaostrzenie sankcji - mówił szef MSZ.

Dodał, że podczas spotkania szefów dyplomacji państw UE każdy z ministrów przedstawi swoją wizję działań w związku z sytuacją na Ukrainie. Wskazał, że sam będzie proponował przedłużenie o kolejne kilka miesięcy obowiązywania dotychczas nałożonych sankcji na Rosję.

- Następne kroki trzeba dobrze przygotować i to nie jest tylko kwestia UE i krajów UE, ale także tych, z którymi sankcje wprowadzamy, czyli USA, Kanady czy Australii. To są te kraje, które są z nami w tej koalicji wolnego świata. To wymaga pracy i konkretów - zaznaczył.

d1sb02a

Schetyna stwierdził, że wśród krajów UE trudno jednak wypracować jednomyślność. - Trzeba walczyć, aby stanowisko było wspólne. To nie jest proste ustalić jednobrzmiące stanowisko 28 krajów, ale trzeba to zrobić, bo wtedy głos Europy więcej waży i głośniej brzmi - podkreślił.

Szef MSZ poinformował również, że do jego resortu trafiły sygnały od Polaków z Mariupola. Wskazał, że Polska każdy z tych sygnałów będzie dokładnie analizować. Nie wykluczył też przeprowadzenia ewakuacji tych osób, jeśli zostaną spełnione warunki ku temu, m.in. zagrożenie życia tych osób.

Prorosyjscy separatyści na Ukrainie zajmują obecnie większe terytorium niż wynikałoby to z ustaleń wynikających z rozejmu z września 2014 roku. Rozejm jest ustawicznie naruszany. W sobotnim ostrzale Mariupola zginęło co najmniej 30 osób, a blisko 100 zostało rannych. Władze ostrzelanego Mariupola oskarżyły o atak prorosyjskich separatystów. Miasto leży przy jedynej drodze lądowej między Rosją a Krymem.

"Ukraińcy wyzwalali Auschwitz"

Schetyna w TVP Info odniósł się też do swojej wypowiedzi dotyczącej wyzwolenia obozu w Oświęcimiu. - Wypowiedź była prawdziwa - podkreślił. Dodał, że dokumenty potwierdzają, iż w armii, która wyzwalała Auschwitz było 51 proc. Ukraińców.

d1sb02a

- Historię trzeba odsunąć od polityki, nie wpisywać jej w takie polityczne zamówienie - apelował, odnosząc się do ostrej reakcji prasy i dyplomacji rosyjskiej na jego słowa.

Dodał, że gdy będzie miał okazję do spotkania z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem "zapewne wyjaśnimy sobie kwestie historyczne wyzwalania obozu".

Przed tygodniem Schetyna mówił w Polskim Radiu: - To front ukraiński, pierwszy front ukraiński i Ukraińcy wyzwalali (Auschwitz), bo tam żołnierze ukraińscy byli wtedy w ten dzień styczniowy i oni otwierali bramy obozu i oni wyzwalali obóz.

- To jest oczywiste, że Armia Czerwona wyzwoliła obóz, ale także oprócz Rosjan było wielu, setki tysięcy, ponad milion żołnierzy ukraińskich, Kazachów, Tatarów - mówił w piątek szef polskiej dyplomacji. Podkreślił, że trzeba przypomnieć, iż pierwszy czołg, który rozbijał bramę obozu, był dowodzony przez Ukraińca. - Nie zmienia to faktu, że Armia Czerwona wyzwoliła Auschwitz - dodał.

d1sb02a

Słowa te wywołały sprzeciw strony rosyjskiej, a rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa sugerowała, że szef dyplomacji Polski powinien przeprosić za swoje uwagi na temat wyzwolenia obozu w Oświęcimiu. - Było to uderzenie w naszą narodową tożsamość, historię - oświadczyła.

Zobacz również wideo: UE utrzyma politykę wobec Rosji

d1sb02a

Podziel się opinią

Share
d1sb02a
d1sb02a
Więcej tematów