Trwa ładowanie...
d4cq6dr
polska
21-09-2007 16:05

Grupa Wyszehradzka dobrze przygotowana na wejście do Schengen

Wejście państw Grupy Wyszehradzkiej do
strefy Schengen i jego konsekwencje były głównym tematem szczytu
przywódców Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Prezydenci
deklarowali jednocześnie, że państwa te są dobrze przygotowane do
wejścia do strefy Schengen w styczniu 2008 roku.

d4cq6dr
d4cq6dr

Szefowie państw Grupy Wyszehradzkiej oświadczyli także, że opowiadają się za utrzymaniem bezpłatnych wiz dla mieszkańców państw wschodnich i południowych, które graniczą z państwami Grupy.

Lech Kaczyński powiedział, że w czasie szczytu wspominał o sprawie bezpłatności wiz. Jestem niezmiernie zadowolony, że ten temat został podjęty - podkreślił. Jak powiedział polski prezydent, w przypadku Polski jest to kwestia mieszkańców Ukrainy i Białorusi; "wbrew pozorom, niezależnie, że stosunki między naszymi państwami pozostawiają jeszcze wiele do życzenia - także obywateli Federacji Rosyjskiej". Zadeklarował, że Polska jest za ułatwieniem obywatelom tych państw przyjazdu do naszego kraju.

Także prezydent Węgier Laszlo Solyom powiedział, że państwa Grupy Wyszehradzkiej opowiadają się za bezpłatnymi wizami dla mieszkańców krajów spoza strefy Schengen.

Solyom podkreślił, że cztery kraje Grupy są w pełni przygotowane do wejścia do strefy Schengen i nie chcą się godzić na jakiekolwiek reżimy czasowe w obowiązywaniu przepisów ze strefy.

d4cq6dr

Austriaccy dyplomaci nieformalnie zaproponowali, by wejście każdego z 9 nowych krajów do strefy Schengen stało się możliwe dopiero po podpisaniu bilateralnych umów z rządem w Wiedniu. To zagraża ustalonemu w grudniu 2006 roku kalendarzowi, który przewiduje zniesienie kontroli na lądowych i morskich przejściach granicznych 31 grudnia 2007. Kontrole graniczne na lotniskach w nowych krajach UE dla obywateli podróżujących w obrębie strefy Schengen miałyby zniknąć najpóźniej do 29 marca 2008 roku.

Także czeski prezydent Vaclav Klaus mówił, że państwa Grupy Wyszehradzkiej nie chcą wprowadzić surowych reguł wobec państw trzecich, które będą poza układem z Schengen po styczniu 2008 roku. Przypomniał, że obywatele tych państw mieli albo wjazd bezwizowy albo wizy bez opłat. Deklarował, że będziemy się starać, aby ten stan utrzymać. Wizy tak, ale o ile to możliwe bezpłatne - zaznaczył Klaus.

Kolejnym tematem, który pojawił się podczas rozmów prezydentów, były europejskie korytarze komunikacyjne. Zarówno prezydent Polski, jak i Węgier przypomnieli, że korytarze te prowadzą głównie z zachodu na wschód, a nie z południa na północ. Prezydent Kaczyński powiedział, ze brak takich korytarzy nie jest w interesie naszych krajów.

Węgierski prezydent zwrócił uwagę, że aby współpraca państw Grupy Wyszehradzkiej rozwijała się dobrze, potrzebna jest dyskusja na ten temat i znalezienie środków. Solyom dodał, że powinna powstać infrastruktura ułatwiająca przepływ osób między naszymi krajami.

d4cq6dr

Prezydent Polski powiedział, że dyskusja koncentrowała się na tematach, w których państwa Wyszehradu są zgodne. "Należałoby jeszcze w niektórych dziedzinach naszą współpracę pogłębić" - dodał.

Przywódcy Polski, Węgier, Czech i Słowacji deklarowali, że Grupa Wyszehradzka działa dobrze i będą się starali, aby polepszyć jej współpracę.

Dyskusja na spotkaniu w Keszthely nad Balatonem nie dotyczyła kwestii Traktatu Reformującego UE, ani planów instalacji w Polsce i w Czechach elementów tarczy antyrakietowej. Amerykańskie plany dotyczące tarczy przewidują budowę stacji radarowej w Czechach i wyrzutni pocisków przechwytujących w Polsce. Waszyngton prowadzi w tej sprawie negocjacje z Warszawą, a Praga już zgodziła się na radar na terytorium Czech.

Elwira Wielańczyk

d4cq6dr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cq6dr
Więcej tematów