Trwa ładowanie...

Groźny terrorysta planował napad na więzienie w Atenach

Najbardziej poszukiwany w Grecji lewacki terrorysta, schwytany niedaleko Aten, planował zbrojny napad na ateńskie, pilnie strzeżone więzienie w celu uwolnienia innych terrorystów - poinformowała policja.
Share
Christodulos Xiros
Christodulos XirosŹródło: PAP/EPA, Fot: Orestis Panagiotou
d3cuevz

56-letni Christodulos Xiros był jednym z zabójców w terrorystycznej organizacji "17 Listopada" (17N). W 2003 roku został skazany na sześciokrotne dożywocie. Czterech innych członków tej lewackiej organizacji terrorystycznej i jej szef usłyszeli podobne wyroki. W styczniu ub. roku - zwolniony na przepustkę za dobre sprawowanie - Xiros nie wrócił już do więzienia.

Policja ujawniła, że w trakcie zatrzymania terrorysta nie stawiał żadnego oporu. W jego kryjówce zabezpieczono znaczne ilości broni oraz plany ataku na więzienie Koridallos na zachodnich przedmieściach Aten.

- Ze znalezionych notatek wynika, że atak mógł nastąpić w najbliższych dniach - powiedział szef greckiej policji Dimitris Caknakis. Z kolei minister ds. porządku publicznego i obrony cywilnej Wasilis Kikilias podkreślił, że "policja zapobiegła terrorystycznemu zamachowi".

W latach 1975-2000 terroryści z 17N zamordowali w Grecji 23 osoby - greckich polityków, biznesmenów, brytyjskich, amerykańskich i tureckich dyplomatów i wojskowych. Nazwa organizacji nawiązuje do daty krwawego stłumienia powstania studentów przeciwko juncie wojskowej 17 listopada 1973 roku.

Prawie co roku dochodzi w tę rocznicę do starć ugrupowań anarchistycznych z policją.

d3cuevz

Podziel się opinią

Share
d3cuevz
d3cuevz
Więcej tematów