Zaczyna się. Front sunie nad Polskę, będzie groźnie
Pogoda w weekend nadal będzie groźna. Ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej obowiązują niemal w całej Polsce. Burze z gradem i ulewami będą najsilniejsze na północnym zachodzie. Stąd pomarańczowe alerty drugiego stopnia. Front w nocy dotrze jednak też do centrum kraju.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę ostrzeżenia przed burzami z gradem dla większości kraju. Tylko mieszkańcy północnego wschodu nie muszą w weekend z niepokojem spoglądać w niebo. W pozostałych regionach musimy być przygotowani na gwałtowne burze z gradem i deszczem.
Pogoda. Ostrzeżenia IMGW w niemal całej Polsce
Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia obowiązują już we wszystkich powiatach województwie zachodniopomorskim. To zmiana, bo w ostatnich tygodniach burzowo było przede wszystkim na południu. Nowy front nadchodzi jednak właśnie z północnego zachodu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na Pomorzu oraz zachodzie, a później miejscami też w centrum, w czasie burz prognozowana suma opadów sięgnie 45 mm. Podczas burz musimy być gotowi na porywy wiatru sięgające 75 km/h.
Prognoza zagrożeń IMGW zakłada rozszerzenie alertów, bo strefa burz i opadów będzie przesuwać się na wschód.
Sprawdź, gdzie jest burza:
Pogoda. Burze idą na wschód. To może być niespokojna noc
W nocy prognozowane są opady deszczu niemal w całym kraju. Najwięcej wody spadnie znów na północy - do 25 mm deszczu. W czasie burz porywy wiatru nadal mogą przekraczać 70 km/h.
Temperatura maksymalna w sobotę wyniesie od 23 st. C na Wybrzeżu, przez 24-26 st. C na przeważającym obszarze kraju, do 28 st. C na południowym zachodzie. W nocy z kolei na termometrach zobaczymy od 14 st. C na Pomorzu, do 16-18 st. C na przeważającym obszarze kraju. W niedzielę aura będzie bardzo podobna.
Pogoda. Co oznacza drugi stopień ostrzeżeń IMGW?
Drugi stopień ostrzeżenia oznacza, że IMGW przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować duże straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia.
Źródła: IMGW, PAP