Trwa ładowanie...

Grecja i Macedonia podejmą współpracę. Kraje od lat wiodły spór o nazwę Macedonia

• Minister spraw zagranicznych Macedonii Nikoła Poposki jest w Grecji • Oba kraje postanowiły wznowić blokowaną od lat współpracę dyplomatyczną • Wspólnie zajmą się m.in. problemem uchodźców
Share
Grecja i Macedonia podejmą współpracę. Kraje od lat wiodły spór o nazwę Macedonia
Źródło: PAP/EPA, Fot: SIMELA PANTZARTZI
d49jcdh

Istnieje także wola współpracy w sprawie uchodźców, by stworzyć im ludzkie warunki - zadeklarował Poposki na konferencji prasowej w Atenach po rozmowach z szefem greckiej dyplomacji Nikosem Kodziasem. Według obu ministrów w przyszłym roku ma się także rozpocząć wymiana w innych sferach, takich jak gospodarka, turystyka i kształcenie.

Od czasu ogłoszenia w 1991 roku niepodległości Macedonii Grecja wiedzie z nią zażarty spór o nazwę państwa, dla którego przeforsowała na forum Unii Europejskiej oficjalne określenie "była jugosłowiańska republika Macedonii".

Zdaniem Grecji używanie nazwy Macedonia kryje w sobie możliwość wystąpienia z roszczeniami terytorialnymi wobec greckiej prowincji Macedonia.

d49jcdh

Jak pisze Reuters, oznaki ocieplenia w stosunkach grecko-macedońskich wzmogły spekulacje na temat postępu w kierunku porozumienia, które zniosłoby greckie weto wobec wejścia Macedonii do NATO i rozpoczęcia przez nią rokowań akcesyjnych z UE. Jednak ubiegający się o reelekcję w wyborach parlamentarnych w kwietniu przyszłego roku macedoński premier Nikoła Gruewski stawiał w trakcie swych dotychczasowych dziewięcioletnich rządów na nacjonalizm i sprzeciw wobec greckich żądań zmiany nazwy państwa.

- Dzielą nas potężne góry - powiedział Poposki po rozmowach z Kodziasem. Jak zaznaczył, Skopje pragnie "rzeczywiście dobrych stosunków z Grecją", ale w kwestii nazwy "istnieją zasadnicze różnice stanowisk między obu państwami".

Według Kodziasa Grecja i Macedonia dążą do "honorowego kompromisu, który będzie walczył z irredentyzmem i skrajnym nacjonalizmem po obu stronach".

Zobacz także: Imigranci z Macedonii żądają przepuszczenia przez granicę

d49jcdh

Podziel się opinią

Share
d49jcdh
d49jcdh
Więcej tematów