Trwa ładowanie...
13-07-2015 18:40

Greccy związkowcy wzywają do 24-godzinnego strajku

Związek zawodowy greckich pracowników sektora publicznego ADEDY wezwał do przeprowadzenia 24-godzinnego strajku w środę, w dniu planowanego głosowania w parlamencie Grecji w sprawie porozumienia zawartego w poniedziałek w Brukseli.

Share
Greccy związkowcy wzywają do 24-godzinnego strajkuŹródło: PAP/EPA, fot: ORESTIS PANAGIOTOU
d1bkm6u

"Wzywamy do 24-godzinnego strajku w czasie głosowania antynarodowego porozumienia i do manifestacji o godz. 19 na placu Syntagma w Atenach" - poinformowano w komunikacie ADEDY. Plac Syntagma, położony poniżej parlamentu w centrum greckiej stolicy, był od początku kryzysu sceną wielkich demonstracji.

ADEDY zamierza zwołać pierwsze zgromadzenie na placu już w poniedziałek wieczorem, gdzie zaplanowano dwie inne demonstracje przeciwko oszczędnościom i euro. Pierwsza z nich jest organizowana za pośrednictwem sieci społecznościowych, a druga przez antykapitalistyczną partię Antarsja, która chce porzucenia wspólnej waluty; ugrupowanie nie jest jednak reprezentowane w parlamencie.

To pierwszy strajk pracowników sektora publicznego w Grecji od dojścia do władzy populistycznej lewicowej Syrizy w styczniu tego roku. Syriza wypłynęła pod hasłem zerwania polityki zaciskania pasa z lat 2010-2014 w ramach dwóch poprzednich programów oszczędnościowych dla Grecji w zamian za pomoc międzynarodową w wysokości ponad 240 mld euro.

d1bkm6u

Do 24-godzinnego strajku w środę wezwał również związek pracowników komunalnych POE-OTA.

Parlament grecki do środy ma przegłosować porozumienie przyjęte w Brukseli w poniedziałek rano i uchwalić ustawy dotyczące kilku uzgodnionych reform. Ustępstwa na rzecz wierzycieli mogą wywołać spory wewnątrz koalicji z Syrizą na czele. Jednak głosy co najmniej jednej partii opozycyjnej powinny umożliwić uzyskanie większości na "tak". Łączna wartość nowego programu pomocy dla Grecji ma wynieść od 82 do 86 mld euro.

d1bkm6u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bkm6u
Więcej tematów