PolskaGoście 25. rocznicy Sierpnia'80

Goście 25. rocznicy Sierpnia'80

Wśród światowych przywódców zaproszonych na
obchody 25. rocznicy strajków sierpniowych i powstania
"Solidarności" swój udział, jak na razie, potwierdzili m.in.
prezydenci Niemiec - Horst Koehler oraz Ukrainy - Wiktor Juszczenko.

12.06.2005 | aktual.: 13.06.2005 10:40

Jak poinformował pełnomocnik ministra spraw zagranicznych ds. obchodów 25-lecia Sierpnia'80 Ryszard Schnepf, pewny jest też udział w uroczystościach rocznicowych prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego oraz premierów Słowenii Janeza Jansy i Ukrainy Julii Tymoszenko.

Schnepf dodał, że na "90%" w obchodach 25. rocznicy strajków sierpniowych będzie uczestniczył szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Nie jest wykluczone, że USA będzie reprezentował wiceprezydent tego kraju Dick Cheney.

Wśród światowych osobistości zaproszenia do udziału w jubileuszu 25-lecia "Solidarności" wystosowane zostały także do premiera Wielkiej Brytanii Tony'ego Blaira, którego kraj od lipca 2005 r. obejmie półroczne przewodnictwo w UE, oraz prezydenta Brazylii, byłego związkowca, Inacio Lula de Silvy. Wśród zaproszonych polityków są także premierzy i prezydenci państw Europy Środkowo-Wschodniej, które zawdzięczają przemiany demokratyczne m.in. wydarzeniom w Polsce w sierpniu 1980 r.

Najważniejsze uroczystości rocznicowe przewidziano w Gdańsku w ostatnich dniach sierpnia.

30 sierpnia w gdańskiej hali "Olivia" odbędzie się uroczysty zjazd delegatów NSZZ "Solidarność" z udziałem ok. czterech tysięcy osób. Miejsce spotkania działaczy związkowych nie jest przypadkowe. To właśnie w hali "Olivia" we wrześniu i październiku 1981 roku odbył się I zjazd "Solidarności".

Do udziału w rocznicowym zjeździe zaproszeni zostaną m.in. wszyscy członkowie Komisji Krajowych NSZZ "Solidarność" od chwili powstania związku oraz sygnatariusze "Porozumień Sierpniowych". Jak powiedział PAP wiceprzewodniczący "S" Jerzy Langer wśród dawnych działaczy związku zaproszenia trafią m.in. do Andrzeja Gwiazdy i Anny Walentynowicz. Zaproszenie do udziału w zjeździe przyjął już przywódca strajku w szczecińskiej stoczni Marian Jurczyk.

Ważną imprezą w ramach obchodów 25. rocznicy Sierpnia'80 będzie międzynarodowa konferencja "Od Solidarności do wolności", która odbędzie się w dniach 29-31 sierpnia w Warszawie i Gdańsku. Będą w niej uczestniczyć Lech Wałęsa i prezydent Aleksander Kwaśniewski.

W sympozjum tym wezmą też udział m.in. b. prezydent Czech Vaclav Havel, rosyjski obrońca praw człowieka Sergiej Kowaliow, kardynał Jean-Marie Lustiger, b. sekretarz stanu USA Madeleine Albright, profesorowie Zbigniew Brzeziński i Timothy Garton Ash. Poszczególnym sesjom przewodniczyć będą m.in. byli premierzy: Tadeusz Mazowiecki, Jan Krzysztof Bielecki, Jerzy Buzek oraz prof. Bronisław Geremek. W konferencji "Od Solidarności do wolności" ma uczestniczyć 450-500 osób, w tym kilkudziesięciu dziennikarzy zagranicznych akredytowanych w latach 80. w Polsce.

Uczestniczący konferencji "Od Solidarności do wolności" na jej zakończenie 31 sierpnia złożą hołd robotnikom strajkującym przed 25 laty - zatkną kwiaty w historyczną bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej, tak jak w sierpniu 1980 r. robili to wspierający stoczniowców mieszkańcy Trójmiasta.

Kilka godzin wcześniej, tego samego dnia, przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku odprawiona zostanie uroczysta msza św. W tym samym miejscu wieczorem wykonany zostanie utwór symfoniczny "Ku Drodze Wolności", skomponowany specjalnie na 25. rocznicę Sierpnia'80 przez Jana A.P. Kaczmarka, zdobywcę tegorocznego Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel" Marca Forstera.

31 sierpnia ma być podpisany w Gdańsku akt erekcyjny budowy Europejskiego Centrum Solidarności na terenie Stoczni Gdańskiej.

W ostatnich dniach sierpnia na terenie Stoczni Gdańskiej przewidziany jest koncert Jean Michel Jarre'a. Kontrakt z francuskim muzykiem nie został jednak jeszcze ostatecznie podpisany. Obchody 25. rocznicy strajków sierpniowych odbywać się będą też w całym kraju. Wśród jubileuszowych imprez przeważają konferencje naukowe, koncerty, okolicznościowe wystawy i nabożeństwa.

Jednym z najważniejszych punktów obchodów rocznicy Sierpnia'80 w regionie śląsko-dąbrowskim będzie uroczysta sesja Rady Miasta Jastrzębia Zdroju i przekazanie radnym repliki porozumień jastrzębskich z września 1980 r. W regionalnym komitecie honorowym obchodów są m.in. kompozytor Wojciech Kilar, b. premier Jerzy Buzek, b. minister zdrowia Grzegorz Opala oraz dotychczasowi szefowie śląsko-dąbrowskiej "Solidarności", w tym Alojzy Pietrzyk i Marek Kempski.

W Szczecinie, podczas dwudniowych obchodów 25-lecia "Solidarności" przewidziano m.in. odsłonięcie pomnika "Anioł Wolności" upamiętniającego ofiary tragicznych wydarzeń z grudnia 1970 roku.

Z okazji 25-lecia "Solidarności" w sierpniu w Gdańsku i Krakowie wystawione zostanie plenerowe widowisko poetycko-muzyczne "Zapis" oparte na tekstach Zbigniewa Herberta. Oprawę muzyczną spektaklu stanowią utwory Jana Kantego Pawluśkiewicza, a na scenie wystąpi ponad 120 aktorów i statystów.

26 sierpnia we Wrocławiu odbędzie się sesja naukowa z udziałem profesorów Normana Daviesa i Jana Miodka, oraz b. metropolity wrocławskiego kard. Henryka Gulbinowicza. Otwarta zostanie wystawa o historii dolnośląskiej "Solidarności" przygotowana przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Część ekspozycji będzie na ulicach centrum Wrocławia. Na rynku odbędzie się koncert gwiazd m.in. z Polski, Rosji i Ukrainy, inspirowany posłaniem do ludzi pracy z Europy Wschodniej" z I zjazdu związku.

"Solidarność" w Zagłębiu Miedziowym uczci obchody 25-lecia wydając pierwszą książkę dokumentującą dotychczasową działalność związku w tym regionie kraju.

W obchody 25. rocznicy powstania "Solidarności" wpisują się także uroczystości przypominające wydarzenia tzw. "Lubelskiego Lipca 1980" - fali strajków, która przetoczyła się przez Lubelszczyznę w lipcu 1980 r. dając impuls do wybuchu sierpniowego protestu na Wybrzeżu. 17 lipca w archikatedrze w Lublinie odprawiona zostanie msza św., jej uczestnicy przejdą następnie przez centrum miasta na dworzec kolejowy, gdzie złożą kwiaty pod Krzyżem Kolejarskim wystawionym dla upamiętnienia strajków w 1980 r.

Promocji 25. rocznicy Sierpnia'80 ma służyć akcja billboardowa w lipcu i sierpniu w ośmiu największych miastach Polski. Jeden z plakatów z napisem "Zaczęło się w Gdańsku" przedstawiać będzie przewracające się klocki domina ze zdjęciami: jako pierwszego - Lecha Wałęsy ze strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 r., a na końcu - prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki. Pomiędzy nimi znajdą się m.in. fotografie pierwszego niekomunistycznego premiera Tadeusza Mazowieckiego, b. prezydenta Czech Vaclava Havla.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)