Trwa ładowanie...
dnlohg5

Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminu

Wybory 2020. Jeśli chcesz głosować poza miejscem zamieszkania, musisz dopełnić formalności.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory prezydenckie 2020. Głosowanie poza miejscem zamieszkania
Wybory prezydenckie 2020. Głosowanie poza miejscem zamieszkania (Materiały WP, Fot: Klaudia Zawistowska)
dnlohg5

Wybory 2020. Głosowanie poza miejscem zamieszkania

Każdy wyborca, który w dniu wyborów będzie przebywał poza miejscem swojego zamieszkania, może głosować poza nim. Musi jednak spełnić pewne warunki.

Głosowanie poza miejscem zamieszkania w II turze wyborów prezydenckich 2020

dnlohg5

W II turze wyborów głosować poza miejscem zamieszkania mogą osoby, które przed I turą dopisały się do spisu wyborców w gminach, gdzie przebywały zarówno 28 czerwca, jak i będą przebywać 12 lipca. Głosować mogą też osoby, które pobrały z urzedu gminy, w której sa w spisie wyborców, zaświadczenie o prawie do głosowania.

Jeśli ktoś nie zmieniał spisu wyborców przed I turą, może jeszcze to zrobić 7 lipca do północy. Za pośrednictwem platformy ePUAP może dopisać się do spisu wyborców w gminie, na terenie której ma zamiar przebywać w niedzielę 12 lipca.

Jeżeli ktoś planuje wyjazd, ale jeszcze nie wie, gdzie dokładnie będzie w najbliższą niedzielę, aby móc zagłosować poza miejscem zamieszkania, musi pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Trzeba to załatwić osobiście w urzędzie gminy, gdzie wyborca jest wpisany do spisu wyborców. Pobrane zaświadczenie będzie uprawniało do głosowania poza miejscem zamieszkania i to zarówno w kraju, jak i za granicą, a nawet na polskim statku morskim. Zaświadczenie o prawie do głosowania należy odebrać najpóźniej w piątek 10 lipca.

Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Na kogo głosować?

W II turze wyborów prezydenckich 2020 głosować będzie można na jednego z dwóch kandydatów, którzy w I turze otrzymali najwięcej głosów. Są to: obecny prezydent Andrzej Duda i kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski.

Głosowanie w wyborach prezydenckich 2020 odbędzie się w niedzielę 12 lipca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dnlohg5

Podziel się opinią

Share

dnlohg5

dnlohg5
Więcej tematów