Trwa ładowanie...
d3i4rxh
20-10-2003 07:04

Gdzie się leczyć

Cuda w medycynie się zdarzają - nawet polskiej - ale tylko w ośrodkach perfekcyjnie zarządzanych. Operacje zaćmy i rogówki najlepiej w Polsce wykonywane są w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 5 w Katowicach. Ortopedzi Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich uzyskują najlepsze rezultaty w leczeniu złamań kości i stanów pourazowych oraz w operacjach wszczepienia stawu kolanowego. W Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie najskuteczniej leczy się głuchotę i nowotwory krtani. Świetne wyniki uzyskuje się również w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym nr 4 w Poznaniu (najlepsze efekty w operacjach wszczepienia stawu biodrowego), na oddziale otolaryngologicznym Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (polipy i torbiele krtani oraz zapalenie krtani).

d3i4rxh
d3i4rxh

Szpitale na oko

Najlepszym ośrodkiem okulistycznym w Polsce (w ocenie ogólnej) okazał się Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 5 w Katowicach. Od 1974 r. kieruje nim prof. Ariadna Gierek-Łapińska. Katowicka placówka jest tzw. szpitalem monospecjalistycznym (w styczniu 1999 r. zyskała pełną autonomię), co pozwoliło rozwinąć kompleksową opiekę nad pacjentem - od wprowadzenia pełnej diagnostyki po najnowsze metody terapii. - Dysponujmy najnowocześniejszą aparaturą i mamy znakomitych fachowców, potrafimy dokładnie zdiagnozować pacjentów i leczyć na takim samym poziomie jak w najlepszych klinikach okulistycznych na świecie - mówi "Wprost" prof. Gierek-Łapińska. W szpitalu, w którym jest 270 łóżek, co roku leczy się 10,5 tys. pacjentów, wykonuje się 6,5 tys. operacji i udziela 72 tys. porad ambulatoryjnych. Przyjezdnym udostępniono hotel, w którym przebywają ci, którzy mogą się leczyć ambulatoryjne.

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 5 w Katowicach przeprowadza się najtrudniejsze operacje, takie jak zabiegi witroretinalne, polegające na likwidowaniu odwarstwienia siatkówki i zmian w ciele szklistym (występujących najczęściej u chorych na cukrzycę)
. W katowickiej klinice - jako jednej z sześciu na świecie - zabiegi te wykonuje się za pomocą specjalnego lasera (wprowadzane do wnętrza gałki ocznej urządzenie usuwa zmiany chorobowe i jednocześnie zamyka naczynia krwionośne. W Katowicach - równocześnie z trzema podobnymi ośrodkami w Europie - cztery lata temu zainicjowano leczenie tzw. wilgotnej postaci starczego zwyrodnienia plamki siatkówki oka (nieprawidłowy rozrost naczyń krwionośnych powodujący uszkodzenie siatkówki).

Usłyszeliśmy, że warto

W Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie (pierwsze miejsce w zakresie otolaryngologii) szef i założyciel ośrodka prof. Henryk Skarżyński od wielu lat realizuje nowatorski w Polsce i na świecie program leczenia całkowitej głuchoty oraz wczesnego diagnozowania noworodków. Specjaliści centrum dobierają aparaty słuchowe osobom tracącym słuch, rehabilitują dzieci po założeniu aparatów i leczą wady wymowy. Niedawno instytut uruchomił całkowicie skomputeryzowane i połączone wewnętrzną siecią Międzynarodowe Centrum Leczenia Zaburzeń Słuchu i Mowy w Kajetanach pod Warszawą. Pacjenci po zarejestrowaniu otrzymują karty magnetyczne, na których zapisywane są wszelkie badania i konsultacje. Rozmieszczone w ośrodku czytniki pozwalają choremu sprawdzić, o której godzinie i przez kogo zostanie przyjęty. Od półtora roku prowadzone są konsultacje online. Aby skorzystać z porady specjalisty, wystarczy się zalogować na stronie instytutu i wysłuchać diagnozy. Pacjenci mogą też skorzystać z wideokonsultacji. Muszą
się tylko zgłosić do jednego z punktów znajdujących się w Ostrołęce, Siedlcach czy Radomiu. Miejscowi lekarze przesyłają wtedy - przy użyciu sieci komputerowej - dotychczasowe badania i diagnozy prof. Skarżyńskiemu, który sam decyduje o dalszym sposobie leczenia pacjenta. Przed kilkunastoma dniami prof. Skarżyński wykonał u 60-letniego pacjenta pierwszą w Polsce nawigowaną obrazem operację zatok obocznych nosa, transmitowaną jednocześnie przez Internet podczas I Międzynarodowej Konferencji Telemedycyny.

W Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie prawie od 10 lat uzyskuje się najlepsze na świecie wyniki wszczepiania implantów ślimakowych. Potwierdza to przykład tłumaczki Sylwii Królikowskiej, której polscy lekarze przywrócili słuch i mowę po wszczepieniu tzw. implantu pniowego (podłączanej do pnia mózgu nowej generacji protezy ucha wewnętrznego). Pacjentka nie tylko potrafi swobodnie porozumiewać się po polsku, ale posługuje się też dwoma językami obcymi: niemieckim, który znała wcześniej, i włoskim, którego nauczyła się już po operacji. - Po niemiecku jestem w stanie rozmawiać nawet przez telefon, potrafię też odróżnić, kto jest moim rozmówcą: kobieta czy mężczyzna - mówi "Wprost" Sylwia Królikowska.

Janusz Michalak

d3i4rxh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3i4rxh
Więcej tematów