Trwa ładowanie...

Gdy rodzice płaczą na pogrzebach synów, oni krzyczą o "karze za homoseksualizm"

Sąd Najwyższy USA rozstrzygnie spór o kontrowersyjne demonstracje w czasie pogrzebów żołnierzy, organizowane przez fundamentalistyczny Kościół baptystyczny w Topeka, walczący z homoseksualizmem. Kościół powołuje się na gwarantowaną w konstytucji wolność wypowiedzi.

Share
Gdy rodzice płaczą na pogrzebach synów, oni krzyczą o "karze za homoseksualizm"Źródło: AFP
dpz102h

Członkowie Kościoła twierdzą, że śmierć amerykańskich żołnierzy w wojnach jest "karą za tolerowanie w USA homoseksualizmu". Podczas pogrzebów wznoszą transparenty i szturmówki z napisami w rodzaju: "Bóg nienawidzi USA", "Dzięki Bogu za 9/11" i "Bóg nie toleruje gejów".

Protesty organizuje od 1991 r. pastor Kościoła baptystycznego w Topeka w stanie Kansas, Fred W. Phelps. Przeciwko demonstracjom wystąpił kilka lat temu ojciec jednego z żołnierzy Albert Snyder - pozwał Kościół do sądu o obrazę swoich uczuć i oczernianie pamięci syna.

Snyder wygrał w sądzie w Baltimore, który przyznał mu wysokie odszkodowanie. Sąd apelacyjny unieważnił jednak ten werdykt, argumentując, że protestujący korzystają z konstytucyjnego prawa do wypowiedzi. Snyder, którego syn, kapral Matthew Snyder, zginął w Iraku, odwołał się wtedy do Sądu Najwyższego. Sąd zgodził się rozpatrzyć sprawę w czasie swojej jesiennej sesji.

Phelps i jego grupa przyznają, że zdecydowali się protestować w czasie pogrzebów, ponieważ takie demonstracje przyciągają większą uwagę opinii i mediów.

Z powodu protestów fundamentalistycznego Kościoła około 40 stanów wprowadziło specjalne ograniczenia demonstracji w czasie pogrzebów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
dpz102h

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpz102h
dpz102h
Więcej tematów