Trwa ładowanie...

Gdańscy samorządowcy łatwiej będą mogli usuwać wielkoformatowe reklamy

Sejm przyjął tzw. ustawę krajobrazową. Nowe prawo ma ułatwić samorządowcom walkę z wielkopowierzchniowymi reklamami, szpecącymi centra miast. Urzędnicy mają jednak pewne wątpliwości.

Share
Gdańscy samorządowcy łatwiej będą mogli usuwać wielkoformatowe reklamy
Źródło: WP.PL, fot: Tomasz Gdaniec
d1fdpno

Samorządowcy do tej pory nie mieli zbyt wielu możliwości w walce z nieuczciwymi reklamodawcami. Włodarze mogli występować na drogę prawną za pomocą przewlekłych postępowań administracyjnych. Teraz procedura będzie dużo szybsza. W przypadku zatrzymania osoby, która nielegalnie rozkleja reklamy, kary będą nakładane zarówno na zleceniodawcę, jak i wykonawcę

- Ustawa stanowi krok w dobrym kierunku. Pozwoli ona na sprawniejsze działania. Do tej pory kwestie reklam regulowane były w planach zagospodarowania przestrzennego, których uchwalanie to wieloletni proces. Dzięki nowym regulacjom rada gminy będzie mogła ustalić zasady dla całego miasta jedną uchwałą - mówi Wirtualnej Polsce Michał Szymański, Kierownik Referatu Estetyzacji Miast w Gdańsku.

Samorządy będą mogły określać, gdzie reklamy mogą wisieć, a gdzie będzie to zakazane. Podjęta w tej sprawie uchwała rady miejskiej będzie miała charakter prawa miejscowego. Gminy będą mogły dodatkowo wprowadzić opłatę reklamową. Wprowadzenie uchwał w życie nie oznacza oczywiście, że automatycznie wszyscy będą się do nich stosować.

d1fdpno

- Ustawa nie daje wystarczających narzędzi do karania reklamodawców. Maksymalna wysokość grzywny to 5 tys. złotych. Niestety, można wystawić ją tylko raz. Tym samym regulacje pozwolą szybciej likwidować niewielkie reklamy, nie zaś te najbardziej rzucające się w oczy — dodaje Szymański.

Gdańsk do tej pory próbował walczyć z reklamami na własną rękę. Miejskie agendy przyjęły w sierpniu wspólną strategię o nazwie „Koncepcja Regulacji Estetyki Miasta”. Dokument zakłada stopniowe zmniejszanie reklam wywieszanych na elewacjach budynków. Urzędnicy podzielili miasto na cztery części w zależności od restrykcyjności przyjętych przepisów. Jeden wymóg jest wspólny dla całego miasta Żadna z wielkoformatowych reklam nie może przekraczać powierzchni 18 metrów kwadratowych.

- Wcale mnie się takie reklamy nie podobają. To co wisiało na budynku starej przychodni kolejowej. Centrum miasta, tysiące ludzi i samochodów, a do tego taka wielka i brzydka reklama. Tak samo było przecież we Wrzeszczu. Mam nadzieję, że to wszystko teraz zniknie – mówi Wirtualnej Polsce Joanna Brandt, starsza mieszkanka Gdańska.

Strategia KREM ma tylko jedną, ale za to poważną słabość. Na jej zastosowanie w całym mieście trzeba poczekać kilka, a nawet kilkanaście lat. Jest ona bowiem wprowadza do dzielnic wraz z nowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Obecnie takie plany posiada prawie 70 proc. Gdańska. Ich przedwczesna zmiana wiązać musiałaby się z wypłatą odszkodowań.

Tomasz Gdaniec, Wirtualna Polska

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1fdpno

Podziel się opinią

Share
d1fdpno
d1fdpno
Więcej tematów