Trwa ładowanie...
d2oiqe9

Gdańscy drogowcy naprawiają ulice po zimie. Remonty potrwają około miesiąca

Gdańscy drogowcy zaczęli uzupełniać ubytki w jezdni, powstałe w efekcie ostatniej zimy. Łatanie dziur w asfalcie potrwa cztery tygodnie i kosztować będzie ok. 500 tys. zł. Dopiero po zakończeniu prac rozpoczęte zostaną kompleksowe remonty dróg.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gdańscy drogowcy naprawiają ulice po zimie. Remonty potrwają około miesiąca
(WP.PL, Fot: Michał Dzierżak)
d2oiqe9

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku każdego dnia otrzymuje informacje od kierowców o ubytkach w jezdni. Szacunkowy koszt naprawy wszystkich zgłoszonych usterek to ok. pół miliona złotych. Samo wypełnienie ubytku o powierzchni 1 metra kwadratowego i głębokości ok. 8 cm kosztuje ok. 90 zł.

- Obecne warunki pogodowe pozwalają na rozpoczęcie prac drogowych, dlatego nie czekamy i zaczynamy naprawy tych ubytków w jezdni, które powstały pod wpływem częstych zmian temperatur w warunkach zimowych - zapowiada dyrektor ZDiZ w Gdańsku, Mieczysław Kotłowski.

Do największych uszkodzeń nawierzchni dochodzi zimą. Wówczas to zalegająca na jezdni woda wnika w zakamarki i pęknięcia. Pod wpływem niskich temperatury zamarza, zwiększając swoją objętość, co natomiast skutkuje wykruszaniem się asfaltu. Dlatego tak ważne jest odprowadzanie wody z jezdni oraz pobocza. Brak sprawnego systemu odpływowego powoduje większość strat. Zjawisko to dotyczy w szczególności starszych nawierzchni, które nie były remontowane.

d2oiqe9

Drogi w zależności od pogody naprawia się dwiema metodami. Przy niskiej temperaturze stosuje się żużlową masę do wypełniania na zimno. Zastosowanie tej metody to rozwiązanie prowizoryczne. Później bowiem trzeba i tak przeprowadzić dodatkowe prace konserwatorskie, aby wzmocnić remontowany odcinek. Gdy temperatura przekracza pięć stopni stosuje się rozgrzaną masę, która jest rozwiązaniem docelowym.

Wszystkie pilne naprawy potrwają około czterech tygodni. Jednak tempo i harmonogram prac jest uzależniony od warunków pogodowych. Działania będą prowadzone równocześnie w różnych punktach miasta. Rozpoczynać się będą tuż po porannym szczycie komunikacyjnym. Po ich zakończeniu, rozpoczęte zostaną zaplanowane na ten rok kompleksowe remonty dróg. Ich lista nadal powstaje, a powinna być gotowa w ciągu miesiąca.

Tomasz Gdaniec, Wirtualna Polska

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Dużo jeździsz autem? Zaloguj się w BlaBlaCar - to się naprawdę opłaca!

d2oiqe9

Podziel się opinią

Share
d2oiqe9
d2oiqe9
Więcej tematów