RegionalneWarszawaGaleria Wilanów bez pozwolenia na budowę

Galeria Wilanów bez pozwolenia na budowę

Galeria Wilanów bez pozwolenia na budowę

Sąd cofnął decyzję środowiskową. „To świetna wiadomość. Oznacza, że coś powoli zmienia się na lepsze w mentalności Polaków”

Budowa gigantycznej galerii handlowej na Wilanowie wciąż budzi kontrowersje. Sąd cofnął decyzję środowiskową. „To świetna wiadomość. Oznacza, że coś powoli zmienia się na lepsze w mentalności Polaków”, „Wspaniałe wieści! Więcej drzew jak zawsze!” – komentują mieszkańcy Wilanowa.

Spółka Globe Trade Centre S.A., która miała być inwestorem wilanowskiego centrum handlowego, poinformowała, że Naczelny Sąd Administracyjny uchylił decyzje organów administracji publicznej ustalające środowiskowe uwarunkowania realizacji inwestycji. Decyzja ta wydawana jest dla przedsięwzięć, które mogą znacząco oddziaływać na środowisko.

Jaki był powód cofnięcia decyzji? Otóż sąd stwierdził niekompletność raportu o odziaływaniu inwestycji na środowisko. Dla inwestora decyzja ta jest miażdżąca, ponieważ bez niej nie będzie mógł wybudować centrum handlowego.

Dla mieszkańców Wilanowa, którzy już od zeszłego roku sprzeciwiają się tej budowie to fantastyczna wiadomość. Swoją radość na portalu „Miasteczko Przyjazne” wyraził jeden z internautów Jan Kowalski: „To świetna wiadomość. Oznacza, że coś powoli zmienia się na lepsze w mentalności Polaków”. „Wspaniałe wieści!! Więcej drzew jak zawsze!” – pisze na portalu Ola Grabowska.

Radna dzielnicy Wilanów Katarzyna Radzikowska powiedziała WawaLove.pl: - Kilka uradowanych osób dzwoniło już do mnie w tej sprawie. Nie jestem zaskoczona cofniętą decyzją, ponieważ wątpliwości wokół niej były już na etapie jej powstawania.

Nie kocham molocha

Budowa Galerii Wilanów budzi ogromne emocje, ponieważ ma powstać na części historycznych Pól Wilanowskich (u zbiegu ul. Przyczółkowej i Branickiego), tuż obok Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Miasteczka Wilanów. 300-metrowe centrum handlowe zajmie ok. 60 tys. m kw, czyli prawie trzy razy więcej niż kompleks pałacowy.

Przeciwko budowie centrum handlowego protestowali miejscowi mieszkańcy i organizacje. Jak już pisaliśmy na WawaLove.pl, w 2016 roku znani artyści zorganizowali protest pt. "Nie kocham molocha" , w którym sprzeciwili się planowi budowy inwestycji. Jak mówili wówczas - akcja jest wyrazem poparcia dla przekonania, iż tak ważną pod wieloma względami część miasta należy planować w sposób odpowiedzialny, na pokolenia, a za cel mieć kreację handlowo-rekreacyjnej przestrzeni miejskiej, która będzie odpowiednia w skali i będzie harmonizować z otoczeniem.

W 2016 roku prezydent Warszawy odmówiła wydania pozwolenia na budowę Centrum Handlowego Wilanów, objętego wnioskiem z dnia 19 sierpnia 2014 r. Decyzja władz miasta niezwykle ucieszyła mieszkańców.

Galeria Wilanów została zaprojektowana przez studia architektoniczne APA Wojciechowski oraz Moshe Tzur Architects.

Źródło: eurobuildcee.com

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także