Festiwal kryminału we Wrocławiu. Motywem przewodnim książki Agathy Christie
We Wrocławiu rozpoczyna się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Do stolicy Dolnego Śląska przyjadą najwybitniejsi autorzy powieści "z dreszczykiem", a motywem przewodnim imprezy będzie twórczość Agathy Christie.
26.05.2015 | aktual.: 26.05.2015 15:59
26 maja, we wtorek, rozpocznie się dwunasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, a siódma z kolei we Wrocławiu. Wiodącym tematem tegorocznej imprezy jest stanowiąca niekwestionowaną klasykę gatunku twórczość Agathy Christie. W tym roku przypada bowiem 125. rocznica urodzin pisarki. MFK potrwa do 31 maja.
Imprezę zainauguruje we wtorek o godz. 17.30 w Mediatece na pl. Teatralnym dyskusja poświęcona osobie znanej twórczyni kryminałów, w której udział wezmą Katarzyna Bonda, Gaja Grzegorzewska oraz Marta Guzowska, a prowadzić będzie ją Marta Mizuro. W związku z festiwalem, na ul. Oławskiej otwarta została plenerowa wystawa o Agacie Christie, zaś księgarnia „Tajne Komplety” w Przejściu Garncarskim rozpoczęła kiermasz książek autorstwa gości tegorocznej edycji imprezy.
Przez cztery dni trwania festiwalu – od środy do soboty – odbywać się będą odczyty na konferencji naukowej „Detektywi, zbrodniarze i tajemnica zamkniętego pokoju, czyli na tropie topiki kryminału” zorganizowanej w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Podczas niej swoje referaty zaprezentuje ponad 20 naukowców reprezentujących dziedziny literaturoznawstwa oraz kulturoznawstwa. Także w tych dniach – od 27 do 30 maja – trwać będą w Szkole Języków Obcych „Lektor” literackie warsztaty kryminalne, które poprowadzą Katarzyna Bonda, Marcin Wroński oraz Mariusz Czubaj.
W środę, 27 maja, klub Mleczarnia przy ul. Włodkowica zaprasza na spotkanie oraz otwarty wykład. O 19.00 odbędzie się tam „Mityng AA (Anonimowych Autorów)”, podczas którego spotkają się absolwenci ubiegłorocznych kryminalnych warsztatów literackich. Po spotkaniu odbędzie się wykład „Wielkie pytania kryminologii” prowadzony przez dwóch prawników – prof. Macieja Szostaka oraz Sebastiana Zakrzewskiego.
O godzinie 16.00 w czwartek odbędzie się w Mediatece wykład Martina Solaresa „Jak narysować powieść”. Solares to znany i nagradzany meksykański pisarz oraz krytyk literacki. Na język polski przełożono niedawno jego książkę „Czarne minuty”. Tego samego dnia, o 21.00 w kinie Nowe Horyzonty będzie miała miejsce prezentacja „Ostatni kontakt między światem żywych a umarłych” z udziałem prokuratorów, inspektora policji oraz medyka sądowego, a także autorów kryminałów. Na pokaz obowiązują wejściówki dostępne w kasach kina.
Nowe Horyzonty zapraszają także w piątek na godzinę 16.30 na „Pojedynek grafomanów”, w którym zmierzą się dwaj znani pisarze – Zygmunt Miłoszowski oraz Mariusz Czubaj. Po „pojedynku” odbędzie się spotkanie z profilerem Janem Gołębiowskim pt. „Nietypowe przypadki śmierci”. Na wydarzenie obowiązują wejściówki, które można odebrać w kasie kina. Wstęp tylko dla osób pełnoletnich.
W piątek, czyli w przeddzień wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru, o 20.00 w Tajnych Kompletach dojdzie do konfrontacji jurorzy-nominowani. Po jednej stronie znajdą się m.in. Janina Paradowska, Grzegorz Baran, Marcin Sendecki oraz Witold Bereś, zaś po drugiej – Katarzyna Bonda, Marcin Wroński czy Zygmunt Miłoszowski. Gala wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru odbędzie się w sobotę, 30 maja, o 21.30 w Starym Klasztorze przy ul. Purkyniego.
Tegoroczny MFK zamknie o godz. 12.00 w niedzielę seans filmu „Ziarno prawdy” poprzedzony spotkaniem z Zygmuntem Miłoszowskim oraz Borysem Lankoszem. Obowiązują wejściówki dostępne w kasach kina Nowe Horyzonty. O tej samej godzinie Wydawnictwo Dolnośląskie, mieszczące się przy ul. Podwale 62, zaprasza wszystkich na grę miejską „Pułapka”.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Dokładny program można znaleźć na stronie festiwal.portalkryminalny.pl.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .