Trwa ładowanie...
d3rdltm
pogoda

Fatalne warunki pogodowe w kraju. Na Śląsku najwyższy alert

Łowcy Burz oraz synoptycy z IMGiW ostrzegają, przed intensywnymi opadami deszczu. "Mogą doprowadzić do licznych podtopień oraz wezbrania rzek do stanów alarmowych, co może się wiązać ze znacznymi szkodami. W szczytowych partiach Tatr możliwe będą również opady śniegu" - informują.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
car rides in heavy rain on a flooded road
car rides in heavy rain on a flooded road (Fotolia)
d3rdltm

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed intensywnymi opadami. Alerty I stopnia ogłoszono dla województw: łódzkiego, śląskiego i świętokrzyskiego, oraz II stopnia dla: małopolskiego, podkarpackiego i południowej części województwa śląskiego.

Synoptycy wydali także alerty hydrologiczne II stopnia dla województw: warmińsko-mazurskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Na tych terenach stany wodny układają się powyżej stanów ostrzegawczych, ale poniżej alarmowych.
Najwyższe zagrożenie III stopnia wydano dla województwa śląskiego, tam spodziewane są dalsze wzrosty poziomu wody i możliwe przekroczenie stanów ostrzegawczych.

W większości kraju będzie panować całkowite zachmurzenie, z okresowymi, krótkimi przejaśnieniami. Synoptycy zapowiadają umiarkowane opady w Łódzkiem, na Mazowszu i Lubelszczyźnie – tam spadnie około 20 mm deszczu. Nieco więcej, bo 40 mm deszczu na Górnym Śląsku, w Małopolsce, Podkarpackiem i Świętokrzyskiem. W Karpatach opady o silnym natężeniu (około 50 mm).

d3rdltm

Na szczytach Tatr prócz deszczu spadnie też śnieg.

Na wschodzie kraju temperatura od 11 do 15 stopni Celsjusza, nieco cieplej na zachodzie - od 14 do 18 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty.

Polscy Łowcy Burz przestrzegają wszystkich, by nie lekceważyli ostrzeżeń.

"Drugi stopień ostrzeżenia przed silnymi opadami jest ostrzeżeniem poważnym, którego nie można lekceważyć! Silne opady deszczu mogą doprowadzić w wielu miejscach do licznych podtopień oraz wezbrania rzek do stanów alarmowych, co może się wiązać ze znacznymi szkodami" - informują.

"Nawet do 40-70 mm w ciągu 24 godzin, łącznie ponad 100 mm, a w górach miejscami nawet ponad 150 mm opadu – tak mocno może padać w ciągu kolejnych kilkudziesięciu godzin w regionach południowej i południowo-wschodniej Polski" - napisali Łowcy Burz.

d3rdltm

Podziel się opinią

Share

d3rdltm

d3rdltm
Więcej tematów