Trwa ładowanie...
dwjhw0p

Fałszywi "wnuczkowie" nie rezygnują - tylko w tym tygodniu próbowali oszukać 22 osoby

Cały czas przestępcy próbują okraść starsze osoby metodą "na wnuczką". Na szczęście coraz więcej seniorów nie daje się oszukać.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Fałszywi "wnuczkowie" nie rezygnują - tylko w tym tygodniu próbowali oszukać 22 osoby
(KWP w Poznaniu)
dwjhw0p

Mimo nagłośnienia w mediach informacji o oszustach, którzy okradają starsze osoby, podając się za ich krewnych, cały czas zdarzają się przypadki kolejnych udanych oszustw. Nie brakuje też przestępców, którzy nie rezygnują z tej metody. Tylko w tym tygodniu poznańscy policjanci otrzymali 22 zgłoszenia dotyczące prób oszustwa metodą "na policjanta" oraz "na wnuczka".

- Przynajmniej w kilku przypadkach były to próby podejmowane przez tę samą grupę przestępczą, na co wskazuje identyczny sposób działania, np. dzwonił mężczyzna, podając się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego i wymieniając za każdym razem to samo nazwisko - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualną Polską Iwona Liszczyńska z zespołu prasowego wielkopolskiej policji. - Każdy przypadek analizujemy osobno i jestem przekonana, że prędzej czy później złapiemy sprawców - dodaje.

Na szczęście we wszystkich 22 przypadkach żadna ze starszych osób, z którą kontaktowali się przestępcy, nie dała się oszukać. Zdaniem policji to skutek nagłośnienia problemu w mediach, a także przeprowadzonych akcji prewencyjnych. W ostatnich dwóch miesiącach poznańscy policjanci rozdali 12 tys. poradników dla seniorów, w których znajdują się podstawowe zasady bezpieczeństwa.

dwjhw0p

- Znajdziemy w nim również porady, jak zachować się w kontaktach telefonicznych lub osobistych z obcymi osobami, które próbują wyłudzić pieniądze - wyjaśnia Święcichowski. - Zachęcamy również członków rodzin seniorów, aby na bieżąco informowały swoich rodziców, babcie, dziadków o sposobach działania oszustów - w myśl policyjnej akcji pn. "Zadzwoń do najbliższych zanim zrobią to oszuści" - dodaje.

Policjanci przypominają, że jeżeli otrzymujemy telefon od nieznanej nam osoby, która podaje się za członka rodziny lub policjanta i namawia nas do przekazania pieniędzy lub wypłaty oszczędności z banku, należy natychmiast przerwać połączenie. Im dłużej rozmawiamy z oszustem, tym większa szansa, że zdoła on osiągnąć swój cel.

dwjhw0p

Podziel się opinią

Share

dwjhw0p

dwjhw0p
Więcej tematów