PolskaFałszywe identyfikatory, wyrywanie puszek - policja o incydentach podczas finału WOŚP

Fałszywe identyfikatory, wyrywanie puszek - policja o incydentach podczas finału WOŚP

21. Finał WOŚP przebiega spokojnie. W całym kraju doszło do 21 incydentów - poinformował rzecznik KGP insp. Mariusz Sokołowski. Policja apeluje do wolontariuszy o to, by zwłaszcza po zmroku zbierali pieniądze w grupach.

Fałszywe identyfikatory, wyrywanie puszek - policja o incydentach podczas finału WOŚP
Źródło zdjęć: © WP.PL | Marcin Gadomski

Z informacji Komendy Głównej Policji wynika, że w niedzielę do godz. 18 odnotowano 21 incydentów. - Biorąc pod uwagę to, że pieniądze zbierają tysiące ludzi to są pojedyncze incydenty. Apelujemy o to, aby szczególnie po zmroku dzieciom kwestującym na rzecz WOŚP towarzyszyli rodzice. Należy unikać miejsc na uboczu i małych uliczek - powiedział Sokołowski.

Jak dodał, zgłoszenia na policję dotyczą głównie zagubionych puszek np. na przystankach czy w sklepach bądź oszustów, którzy posługują się fałszywymi identyfikatorami. W Warszawie prawdopodobnie osoba z zaburzeniami psychicznymi próbowała wyrwać wolontariuszowi puszkę w pieniędzmi. Na stołecznym Ursynowie dwóch sprawców wyrwało wolontariuszowi puszkę i uciekło.

Z kolei w Płocku policja zatrzymała trzech ludzi w wieku 13, 15 i 18 lat, którzy próbowali ukraść puszkę dwóm wolontariuszkom. Do dziewczynek podeszło trzech młodych ludzi; doszło do szamotaniny. Puszka została rozerwana, a pieniądze wysypały się. Sprawcy zaczęli uciekać, ale po zostali zatrzymani przez patrol policji. Wolontariuszkom nic się nie stało.

W Krakowie doszło do napadu na dwie nastoletnie wolontariuszki, jadące tramwajem. Dwaj około 20-letni mężczyźni wyrwali dziewczynom puszkę i uciekli, gdy tramwaj zatrzymał się na przystanku.

Policjanci z Pisza (warmińsko-mazurskie) zatrzymali trzech nastolatków w wieku 15 i 16 lat, którzy kwestując, próbowali wyciągnąć z puszki uzbierane pieniądze. Ich 20-letni opiekun był pijany; miał około 0,5 promila alkoholu w organizmie.

Nad bezpieczeństwem podczas Finału czuwa kilkanaście tysięcy policjantów wspieranych przez Żandarmerię Wojskową i strażników miejskich. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę, czy zbiórki są prowadzone przez osoby uprawnione, a także na bezpieczeństwo prowadzących kwestę dzieci.

Do kwestujących policjanci apelują o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa: unikanie mało uczęszczanych miejsc (podwórek, bram, parków, skwerów itp.), zwłaszcza po zmierzchu, oraz kwestowanie w towarzystwie innych osób, a nie samotnie.

Policjanci przypominają, że w razie napadu nie warto starać się za wszelką cenę ratować skarbonki, bo życie i zdrowie jest ważniejsze; lepiej zapamiętać jak najwięcej szczegółów, które mogą później pomóc zidentyfikować sprawcę, oraz jak najszybciej zawiadomić policję.

Na konto Fundacji WOŚP przed godziną 19 wpłynęło ponad 10 mln zł.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)