Ewolucja zatrzymana na dwa miliardy lat
O mikroorganizmach z dna morskiego, które nie ewoluowały od dwóch mld lat poinformował międzynarodowy zespół badaczy na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences".
To odkrycie jest świadectwem najdłuższego, znanego dotąd, "zatrzymania się" przemian ewolucyjnych. Zdaniem naukowców, paradoksalnie jednak, wspiera ono teorię ewolucji Darwina.
Naukowcy badali pewien typ bakterii siarkowych, których skamieniałości pobrano ze skał na zachodnim wybrzeżu Australii. Badacze wyodrębnili próbki sprzed 1,8 mld lat.
Okazało się, że wyglądają one identycznie jak bakterie z tego samego regionu, sprzed 2,3 mld lat. Co więcej, tak samo wyglądają również dzisiejsze bakterie siarkowe, wydobyte z mułu u wybrzeży Chile.
- Wydaje się zadziwiające, że życie nie ewoluowało przez dwa mld lat, czyli niemal połowę dziejów Ziemi - opisuje główny autor badań, prof. J. William Schopf z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles.
Jak dodaje, zgodnie z teorią ewolucji, zmiany zachodzą, jeśli zmienia się środowisko. Środowisko życia tych bakterii pozostawało takie samo przez trzy mld lat. Co więcej, są one do niego doskonale przystosowane. Gdyby w tym wypadku było tak, że środowisko się zmienia, a organizmy pozostają takie same, wówczas teoria ewolucji zostałaby zakwestionowana.
Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">