Trwa ładowanie...
d4mtt1h
Ewa Kopacz do policjantów: bądźcie dumni z munduru

Ewa Kopacz do policjantów: bądźcie dumni z munduru

Bądźcie dumni z policyjnego munduru - mówiła premier Ewa Kopacz podczas sobotniej uroczystości z okazji 96. rocznicy powołania publicznej policji. Podziękowała za służbę i zapowiedziała podwyżki od stycznia 2016 r.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4mtt1h

- Dziś w badaniach blisko 90 proc. deklaruje, że czuje się bezpiecznie w miejscu swego zamieszkania. To najlepszy wynik w historii, który jest waszą zasługą. Na takie oceny pracujecie każdego dnia - mówiła Kopacz do zgromadzonych na pl. Piłsudskiego w Warszawie z okazji policyjnego święta.

Jak podkreśliła, ciężka służba policjantów powinna być odpowiednio wynagradzana. - Dlatego - jak wiecie - od stycznia 2016 r. podwyżkami zostaną objęci funkcjonariusze i pracownicy cywilni służb mundurowych - powiedziała.

d4mtt1h

Kopacz mówiła, że bezpieczeństwo jest dziś jedną z najważniejszych wartości i filarem demokratycznego państwa. - To wy - funkcjonariusze policji - jesteście jego gwarantem. Wszystkim, którzy przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, w święta i w wakacje pełnią swą służbę, z całego serca dziękuję. Życzę satysfakcji z pełnionej misji i bezpiecznej służby - zwróciła się do nich.

Premier wspomniała st. asp. Marka Dziakowicza z Wałbrzycha - policjanta, który w czasie urlopu nad morzem uratował tonącego nastolatka, ale sam poniósł śmierć.

- Jak wspominają jego koledzy, życie ludzkie przedkładał ponad wszystko, był policjantem z powołania i pełniąc służbę wielokrotnie ratował inne osoby. Odwaga i poświęcenie - te dwa słowa w takich chwilach nabierają szczególnego wymiaru. Choć nie pełnił tego dnia służby pokazał, że policjantem się jest, a nie bywa - podkreśliła szefowa rządu, składając w imieniu państwa polskiego hołd rodzinie bohatera, który "do końca pozostał wierny rocie policyjnego ślubowania".

- Wiem, że wśród was jest wielu bohaterów, nawet jeśli pozostajecie czasem anonimowi, wielu z was niesie pomoc o każdej porze dnia i nocy - mówiła premier do funkcjonariuszy, szczególnie zwracając się do laureatów policyjnego konkursu "Policjant, który mi pomógł", wyróżnionych przez obywateli. Kopacz przytaczała niektóre historie funkcjonariuszy. - Tak właśnie powinna wyglądać służba drugiemu człowiekowi. Jestem zaszczycona, że mogę wam osobiście pogratulować - dodała.

d4mtt1h

Również komendant główny policji gen. insp. Krzysztof Gajewski mówił, że bycie policjantem to nie tylko zawód, ale przede wszystkim misja służenia innym. - Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych wartości w życiu każdego człowieka. Realizowanie tych potrzeb i służba ludziom jest naszą misją - podkreślił Gajewski.

Komendant zaznaczył, że działania policji są wysoko oceniane przez społeczeństwo. Dodał, że wysoki poziom poczucia bezpieczeństwa wśród obywateli ma ścisły związek ze spadkiem przestępczości. - Tych wyników nie byłoby bez codziennej pracy funkcjonariuszy i pracowników cywilnych policji - ocenił.

Podczas uroczystości na placu Piłsudskiego w Warszawie 150 absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie promowano na pierwszy stopień oficerski - podkomisarza. Ślubowanie złożyło też 170 młodych policjantów ze stołecznego oddziału prewencji.

Gajewski zwrócił się do młodych policjantów, którzy złożyli ślubowanie i rotę przysięgi policyjnej. - Pamiętajcie, że policyjny mundur to nie tylko zaszczyt, ale przede wszystkim obowiązek. Życzę Wam, żebyście zostali dobrymi policjantami - podkreślił komendant.

d4mtt1h

Specjalnymi gośćmi obchodów byli policjanci z 42 krajów. Uroczystości zakończyło złożenie wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz defilada pododdziałów policyjnych.

Życzenia policjantom złożyła kandydatka PiS na premiera Beata Szydło w krótkim spocie. - Chcę podziękować za to, co dla nas robicie. Dziękuję, że każdego dnia jesteście z nami, że dzięki waszej służbie możemy czuć się bezpieczni. Codziennie słyszymy o poświęceniu, które niesiecie dla innych. Każdego dnia słyszymy, że ktoś z was stracił życie lub zdrowie, ratując drugiego człowieka - mówiła Szydło.

Wcześniej na Zamku Królewskim funkcjonariuszom i pracownikom policji wręczono akty mianowania na wyższe stopnie; wiele osób zostało udekorowanych odznaczeniami państwowymi i resortowymi. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali b. komendant główny policji gen. insp. Marek Działoszyński oraz honorowy krwiodawca i komendant I komisariatu policji w Bielsku-Białej mł. insp. Bogdan Ogrocki - oddał 38 litrów krwi.

Policja to największa formacja mundurowa w kraju, w której służy prawie 100 tys. funkcjonariuszy.

d4mtt1h

Podziel się opinią

Share

d4mtt1h

d4mtt1h
Więcej tematów