ETA za procesem pokojowym
Baskijska organizacja
separatystyczna ETA domaga się prowadzenia rozmów pokojowych na
bazie uznania prawa Basków do samookreślenia - napisał baskijski dziennik "Gara".
ETA uważa, że rozwiązanie konfliktu baskijskiego "jest możliwe tutaj i teraz", lecz nie ma żadnego odniesienia do wyrzeczenia się walki zbrojnej, co jako warunek rozmów pokojowych stawia socjalistyczny rząd Jose Zapatero i hiszpański parlament.
ETA, terrorystyczna organizacja separatystów baskijskich, militarne ramię zdelegalizowanej partii Batasuna, jest odpowiedzialna za śmierć ponad 800 osób w wyniku akcji bojowych, przeprowadzanych od końca lat 1960.
Na mocy statutów uznanych w 1979 roku, już po śmierci hiszpańskiego dyktatora generała Francisco Franco, Kraj Basków i inne regiony Hiszpanii o odrębnej kulturze i języku zdobyły znaczną autonomię. Zarządzają własnymi siłami policyjnymi, systemem edukacji i innymi instytucjami. Mogą także zbierać własne podatki. Jednak separatystom baskijskim to nie wystarcza.
Baskowie to naród mieszkający po obu stronach Pirenejów nad Zatoką Biskajską: w Hiszpanii w Baskonii (ok. 1,9 mln mieszkańców) oraz we Francji, w departamencie PyrÚnÚes-Atlantiques (ok. 200 tys.). Są najstarszą przedindoeuropejską grupą etniczną Półwyspu Iberyjskiego. Ich etnogeneza nie została ostatecznie wyjaśniona.