Trwa ładowanie...
01-11-2007 10:47

Esbjörn Svensson Trio w Polsce na 6 koncertach

Już niebawem, na sześciu koncertach w Polsce wystąpi e.s.t. Esbjörn Svensson Trio - doceniany i obsypywany nagrodami na całym świecie szwedzki zespół jazzowy.

Esbjörn Svensson Trio w Polsce na 6 koncertachŹródło: Jazz Raz Po Raz
d39kh36
d39kh36

Esbjörn Svensson Trio koncertowało na całym świecie, wystąpili w wielu ważnych i znanych salach koncertowych, uczestniczyli we wszystkich liczących się festiwalach jazzowych w Europie, Japonii, Korei Południowej, Australii, Nowej Zelandii, Brazylii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Grupa została nagrodzona złotą i platynową German Jazz Award, nagrodą IAJE i szwedzką Grammy. Zostali też pierwszym europejskim zespołem mającym zaszczyt znaleźć się na okładce prestiżowego amerykańskiego magazynu jazzowego Downbeat (wydanie majowe 2006).

Ich najnowszy album "Tuesday Wonderland" (wrzesnień 2006) nawiązuje bezpośrednio do "Viaticum". Podczas gdy "Viaticum" to muzyczna opowieść o bagażu, który zabieramy ze sobą w podroż przez życie, tak "Tuesday Wonderland" jest duchową podrożą, która otwiera nam drzwi do Cudownego Świata (Wonderland) muzyki e.s.t.

Trasa koncertowa, kolejna, która odbędzie się w Polsce w dniach 15-20.11.2007, kolejna na koncerty której bilety rozchodzą się jak świeże bułeczki, promować będzie koncertową wersję albumu "Tuesday Wonderland", zatytułowaną "Tuesday Wonderland live in Hamburg", której wydanie zaplanowano na listopad 2007 r.

Założyciel Trio Esbjörn Svensson urodził się w 1964 roku w Västeras, w Szwecji. Jego matka grała na pianinie, ojciec uwielbiał Ellingtona, a Svensson słuchał w radio najnowszych popowych hitów. W szkole średniej grał w swoim pierwszym zespole i jednocześnie uczył się gry na pianinie. Później przez kolejne cztery lata na studiach muzycznych na uniwersytecie w Sztokholmie poszerzył niezbędną technikę, dochodząc do rozwinięcia w pełni swoich własnych intuicyjnych pomysłów samouka. W ten sposób beztroski, młodzieńczy entuzjazm mógł osiągnąć pełnię rozwoju w kreatywnej samoświadomości. Do grona muzyków mających największy wpływ na jego twórczość, oprócz szwedzkich artystów takich, jak Jan Johansson, Svensson zalicza także Chicka Corea i Keith Jarretta. Svensson potrafi wybrać charakterystyczne elementy ich stylistyki i zatopić je w swojej muzycznej wizji.

d39kh36

Od połowy lat osiemdziesiątych Svensson ma reputację instrumentalisty oddziałującego inspirująco na szwedzką i duńską scenę jazzową. W 1990 roku założył swoje własne trio, lecz z wydaniem płyty musiał poczekać aż do 1993 roku. W 1993 roku poznał Dana Berglunda podczas projektu, nad którym wspólnie pracowali. Svensson był tak zafascynowany konstrukcyjną siłą i kreatywną różnorodnością jego gry, że był w stanie zachęcić Berlunda do przyłączenia się do jego trio. W tym samym roku Esbjörn Svensson Trio nagrało swój pierwszy debiutancki album When Everyone Has Gone (Dragon). Następnie zostały wydane albumy: w 1995 Mr. & Mrs. Handkerchief (Prophone), który reszta Europy ujrzała dopiero w sześć lat później pod tytułem “E.S.T. Live”;

Już w połowie lat dziewięćdziesiątych, Trio wyrobiło sobie w rodzimej Szwecji markę i zdobyli kontrakt, ze zorientowaną na muzykę popularną, wytwórnią Superstudio Gul/Diesel Music. Pierwszym albumem dla tej wytworni był, pochodzący z 1997, EST Plays Monk (BMG); i w 1998, Winter in Venice (BMG).

Utalentowany muzyk zaczął zbierać nagrody: w roku 1995 i 1996 został mianowany Szwedzkim Jazzowym Muzykiem Roku, a w 1998 otrzymał nagrodę dla najlepszego autora piosenek. Grając z muzykami takimi jak Aley Riel, Mads Vinding, Victoria Tolstoy (White Russian, Blue Note 1997) a przede wszystkim z Nilsem Landgren, Svensson stał się znany w całej Europie. Jego koncert Nils Landgren Funk Unit był główną atrakcją na Jazzowym Festiwalu w Montrealu w 1998 roku.

Esbjörn Svensson Trio uczyniło milowy krok w karierze podczas nagrywania albumu (maj - listopad 1998) From Gagarin's Point of View. Złożone motywy i przemyślane stylistyczne wariacje połączone z subtelnymi rytmami tworzą unikatową mieszankę nowoczesnych rytmów i niezapomnianych melodii.

d39kh36

From Gagarin Point Of View to pierwszy album zespołu wydany poza Skandynawią przez niemiecką wytwornie ACT. Koncerty promujące tę płytę i festiwale, w których brali udział, jak na przykład JazzBaltica, przyczyniły się do początku prawdziwie międzynarodowej kariery e.s.t.

Rok później grupa wydala album Good Morning Susie Soho i zdobyła tytuł“Trio Roku” brytyjskiego magazynu Jazzwise.

e.s.t. koncertowało w ramach projektu RISING STARS i grało na wszystkich ważnych festiwalach jazzowych w Europie. Mniej więcej w tym samym czasie wytwórnia Sony Columbia USA wydaje ich pierwszy amerykański album pod tytułem "Somewhere Else Before", będący kompilacją utworów pochodzących z poprzednich europejskich albumów "From The Gagarin’s Point Of View" i "Good Morning Susie Soho".

d39kh36

W roku 2002 pojawia się na rynku kolejny album "Strange Place For Snow". Wydaniu tej płyty towarzyszyła, trwająca dziewięć miesięcy, trasa koncertowa po całej Europie, a także koncerty w Stanach i Japonii. Muzyka z Strange Place For Snow została również wykorzystana jako ścieżka dźwiękowa do filmu "Dans ma Peau". Za ten album e.s.t.. otrzymało wiele nagród i wyróżnień, między innymi: "Jahrespreis der Deutschen Schallplattenkritik" (od niemieckiej Akademii Fonograficznej), "German Jazz Award", "Choc de l’année" (Jazzman, Francja), "Victoire du Jazz" – francuska Grammy, a także nagrodę "Relevation of the Festival" specjalną nagrodę Midemu.

Kolejnym albumem grupy jest płyta "Seven Days Of Falling", która zaraz po tym jak pojawiła się na rynku, zajęła czołowe miejsca na listach przebojów muzyki pop w Niemczech, Francji i Szwecji. Poza Europą album ukazał się również w USA, Japonii i Korei Południowej. Muzycy występowali support amerykańskiej trasy koncertowej K.D. Lang; tym samym wystąpili na wielu wielkich stadionach i salach koncertowych przed wielotysięczną publicznością amerykańską. W rok po wydaniu albumu "Seven Days Of Falling", koncerty zespołu obejrzało ponad 100 tysięcy ludzi. W efekcie, w grudniu 2004 Esbjorn Svensson został nagrodzony Nagrodą Hansa Kollera dla Najlepszego Europejskiego Artysty Roku 2004.

"Viaticum" – przedostatni album trio – wydany w styczniu 2005 przerósł sukcesem wszystkie poprzednie płyty. Na niemieckich i francuskich listach przebojów utrzymywał się w pierwszej pięćdziesiątce, a w Szwecji wspiął się na miejsce 4.

Koncerty w Polsce:

15.11.2007 Wrocław, Centrum Sztuki IMPART
16.11.2007 Chorzów, Teatr Rozrywki
17.11.2007 Warszawa, Fabryka Trzciny
18.11.2007 Warszawa. Fabryka Trzciny
19.11.2007 Łodź, Toya Studios - dodatkowy koncert, po raz pierwszy w Łodzi!
20.11.2007 Gdynia, Klub Pokład

d39kh36
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39kh36
Więcej tematów