Eksperci ONZ o władzy w Iraku
Dziewięcioosobowy zespół ekspertów ONZ,
badający możliwości i sposoby przekazania władzy w Iraku w ręce
samych Irakijczyków, spotkał się w Bagdadzie z Radą
Zarządzającą - poinformował rzecznik prasowy Rady Hamid al Kafai.
08.02.2004 11:00
Eksperci mają przeprowadzić rozmowy z przywódcami irackimi i przedstawicielami amerykańskiej administracji Iraku na temat przekazania władzy, co - zgodnie z planami USA - ma nastąpić do 30 czerwca. Zespół ONZ ma przygotować w tej sprawie swoje propozycje.
"Mam nadzieję, że praca tego zespołu pomoże wyjść z impasu w procesie politycznym prowadzącym do ustanowienia tymczasowego rządu Iraku" - czytamy w oświadczeniu wydanym przez sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana.
Amerykanie uważają, że jest jeszcze zbyt wcześnie na przeprowadzenie w Iraku wyborów powszechnych i chcieliby przekazać władzę w drodze konferencji w 18 regionach Iraku z udziałem lokalnych działaczy, zaakceptowanych przez władze okupacyjne. Konferencje te wybrałyby delegatów do tymczasowego zgromadzenia, z którego wyłoniono by rząd.
Na taki plan nie chce się zgodzić przywódca irackich szyitów, wielki ajatollah Ali al-Sistani, domagając się wolnych wyborów. Waszyngton liczy na pośrednictwo ONZ w sporze z szyitami, którzy stanowią większość w Iraku.
Zespołowi przewodniczy specjalny doradca sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana, Lachdar Brahimi. Eksperci mają swobodę w poruszaniu się po Iraku, zapowiedział al Kafai. Mają oni pojechać do świętego miasta szyitów Nadżafu, gdzie spotkają się z Sistanim.