Egipska policja zakatowała na śmierć 28‑letniego aktywistę?
Egipska partia opozycyjna twierdzi, że policja zakatowała na śmierć jednego z jej członków. Jeżeli doniesienia te się potwierdzą, będzie to kolejna ofiara brutalności policji tłumiącej antyrządowe wystąpienia w Egipcie - donosi agencja Associated Press.
28-letni aktywista Mohammed el-Gindy zmarł w szpitalu w Kairze. Według opozycji jego ciało nosiło ślady tortur - mężczyzna był rażony prądem, miał pęknięte żebra i ślady duszenia na szyi. Przyczyną zgonu były ciężkie obrażenia głowy.
El-Gindy zniknął 27 stycznia w czasie antyrządowych wystąpień na kairskim placu Tahrir. Podejrzenia natychmiast padły na policję, która brutalnie rozprawia się z manifestantami. Ministerstwo spraw wewnętrznych odmówiło komentarza w tej sprawie - pisze AP.
W piątek w starciach z siłami bezpieczeństwa zginął inny demonstrant, 20-letni Mohammed Saad. Teraz opozycja przygotowuje wspólny pogrzeb dla obu zabitych, który zapewne stanie się okazją do kolejnej manifestacji politycznej.
Od tygodnia Egipcjanie protestują przeciwko rządom wywodzącego się z islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego Mohameda Mursiego. Szacuje się, że w starciach zginęło co najmniej 60 osób.
W Egipcie wrze od początku 2011 roku, gdy w następstwie społecznej rewolty, która obaliła autokratycznego prezydenta Hosniego Mubaraka, władzę objęło wojsko. Ten przejściowy stan formalnie zakończył się w czerwcu 2012 roku, gdy na nowego prezydenta państwa został wybrany Mursi.
Rządy cywilne nie przyniosły jednak stabilizacji kraju, drążonego zarówno poważnym kryzysem gospodarczym, jak też politycznym konfliktem między wywodzącym się z islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego Mursim i jego zwolennikami a świecką opozycją.