Dziś Popielec, początek Wielkiego Postu
Dziś w Kościele katolickim - Popielec. Rozpoczyna on Wielki Post, czyli 40-dniowe przygotowanie do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Zmiana jaką wprowadził w tym roku Franciszek dot. dostojników kościelnych. Pierwszy raz duchowni zapłacą za swój pobyt w Ariccia, gdzie odbędą się dla nich i Franciszka rekolekcje.
W Środę Popielcową w kościołach podczas się mszy księża posypują wiernym głowy popiołem. Kapłani mówią wtedy: " Prochem jesteś i w proch się obrócisz" lub "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Słowa te mają przypominać wierzącym o kruchości ludzkiego życia i zachęcać ich do duchowej odnowy.
Używany dziś popiół pochodzi z zeszłorocznych palm poświęconych w Niedzielę Palmową.
W Popielec katolicy są zobowiązani do ścisłego postu. To znaczy muszą powstrzymać się od jedzenia mięsa. Mogą zjeść tylko jeden posiłek do syta oraz dwa skromniejsze w ciągu dnia. Post ścisły obowiązuje wiernych od 18 do 60 roku życia.
Wielki Post zakończy się w Wielki Czwartek, który w tym roku przypada 17 kwietnia.
Papież i uroczystości Środy Popielcowej
Papież Franciszek został wybrany 13 marca ubiegłego roku, swój pontyfikat zaczął więc praktycznie w Wielkim Tygodniu. Coraz mniej jest ceremonii i uroczystości, którym przewodniczy po raz pierwszy.
Jedną z nich jest Środa Popielcowa, która będzie miała dziś tradycyjny przebieg. Przed południem odbędzie się audiencja generalna. O 16.30 papież Franciszek poprowadzi na Awentynie procesję pokutną do bazyliki świętej Sabiny, gdzie będzie miał miejsce obrzęd posypania głów popiołem.
Inaczej natomiast niż w przeszłości wyglądać będą rekolekcje dla papieża i kurii watykańskiej w pierwszym tygodniu Wielkiego Postu. Odbędą się bowiem po raz pierwszy poza Rzymem, w miejscowości Ariccia, w tamtejszym ośrodku księży paulistów.
Towarzyszący Franciszkowi dostojnicy sami zapłacą za swój pobyt, który zakończy się w piątek 14 marca. Tam więc, a nie w Watykanie, papież będzie świętować pierwszą rocznicę wyboru.