Dziś Dzień Flagi Narodowej
Polska flaga obchodzi swoje święto. Biało-czerwone barwy mogą się dziś pojawić na naszych balkonach, tarasach, przy domach. Każdy, komu bliskie są narodowe barwy, powinien wywiesić biało-czerwoną flagę.
02.05.2015 | aktual.: 02.05.2015 01:11
Historyk, pułkownik Juliusz Tym z Akademii Obrony Narodowej, przypomina, że święto flagi to bardzo młoda tradycja. W kalendarzu pojawiło się w 2004 roku. Co ciekawe, biało-czerwona flaga również jest stosunkowo młoda - tłumaczy pułkownik Tym. Używana jako flaga państwowa, pojawiła się dopiero w XX wieku, czyli w czasie odzyskania - po latach zaborów - niepodległości.
Natomiast 3 maja 1792 roku oficjalnie uznano kolory biały i czerwony za barwy narodowe. Jednak wtedy zamiast flag używano biało-czerwonych kokard narodowych.
Barwy i kształt obecnie używanej flagi opisano w ustawie z 1 sierpnia 1919 roku. Historyk dodaje również, że o ile flaga to młody symbol, o tyle barwy narodowe to już znacznie dłuższa tradycja. Już kronikarz Jan Długosz wspominał o biało-czerwonych proporcach, opisując bitwę pod Grunwaldem.
Pułkownik Juliusz Tym wyjaśnia, dlaczego nasza flaga narodowa jest biało-czerwona. Wynika to z herbu Polski, czyli białego orła na czerwonym tle. To bardzo proste i jednocześnie uznawane przez heraldykę za wzorowe przełożenie znaczenia barw z herbu (godła) na flagę.
Historyk tłumaczy też dokładnie, jaka flaga powinna być, żeby była zgodna z heraldyką. Ważną kwestią jest na przykład kolor czerwony. Okazuje się, że pierwotnie nie był to wcale "zwykły" czerwony. Kiedyś był to kolor karmazynowy. Jednak w średniowieczu - ze względu na drogie barwniki do tkanin - zaczęto zamiast karmazynowego sukna stosować kolor pąsowy, określany jeszcze później jako cynober.
W czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów nasza flaga była trójbarwna. Używano trzech pasów: czerwonego, w środku białego i na dole znów czerwonego. Na środku flagi widniał też herb Korony Polskiej oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, czyli Pogoń. W tych samych czasach używano też flag, na których przeważał kolor karmazynowy. Umieszczano na nich często najstarszy znak wojska polskiego, czyli Krzyż Kawalerski.
Flagi narodowe mają też swoje święta w innych krajach. Uroczystości z tej okazji są organizowane między innymi w Stanach Zjednoczonych, w Szwecji, na Litwie czy w Chinach.