Trwa ładowanie...

"Dziennik Polski": Kibole bezkarnie dewastują Kraków

Prawnicy zaskoczeni łagodnym traktowaniem wandali przez krakowską prokuraturę - informuje "Dziennik Polski".

Share
"Dziennik Polski": Kibole bezkarnie dewastują Kraków
Źródło: WP.PL, Fot: Robert Kulig
d1717gc

Umorzenie dochodzenia przeciwko młodemu krakowianinowi, który dopuścił się siedmiu dewastacji budynków, prawnicy oceniają jako niepokojący precedens. Choć policja miała dowody, iż mężczyzna jest autorem kilkunastometrowego kibicowskiego graffiti, prokuratura uznała, że jego czynu nie można zakwalifikować jako przestępstwa, gdyż "nie ma znamion czynu zabronionego".

- Trudno wykazać, że działanie sprawcy w sposób trwały uszkodziło budynek - twierdzi Janusz Hnatko z Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

d1717gc

Tłumaczeniem prokuratury zdziwiona jest karnistka dr Monika Zbrojewska z Katedry Postępowania Karnego i Kryminalistyki Uniwersytetu Łódzkiego. - Takie rozstrzygnięcie może zwiększyć poczucie bezkarności wśród wandali i być potraktowane jak zielone światło dla kolejnych dewastacji - ocenia dr Zbrojewska.

Choć pod Wawelem rocznie pojawia się około dwóch tysięcy przypadków graffiti, to usuwana jest zaledwie połowa z nich. Wykrywalność i karalność sprawców jest niestety niewielka. W pierwszym kwartale tego roku policja ujęła w Krakowie zaledwie 20 osób, które dopuściły się tego typu zniszczeń.

d1717gc

Podziel się opinią

Share
d1717gc
d1717gc
Więcej tematów