PolitykaDyrektorka Biura Rady Europy w Warszawie odwołana. Powody? "Polityczne"

Dyrektorka Biura Rady Europy w Warszawie odwołana. Powody? "Polityczne"

Po ponad 25 latach pracy Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP odwołało Hannę Machińską z funkcji dyrektorki Biura Rady Europy w Warszawie. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", Machińska nie wie co było powodem tej decyzji i usłyszała jedynie, że "przyczyny są polityczne".

Dyrektorka Biura Rady Europy w Warszawie odwołana. Powody? "Polityczne"
Źródło zdjęć: © MSZ

Biuro powstało w 1991 r., gdy Polska wstąpiła do Rady Europy. Było to symboliczne przyjęcie naszego kraju do rodziny państw europejskich akceptujących zasady rządów prawa, demokracji parlamentarnej i ochrony praw człowieka. Od początku kierowała nim dr Hanna Machińska.

Prawniczka i działaczka społeczna posiada niezwykle bogaty dorobek w zakresie wdrażania europejskich standardów do prawa polskiego. Szczególnie w dziedzinie ochrony praw człowieka i prawa antydyskryminacyjnego.

Jest docentem Nauk o Państwie i Prawie Uniwersytetu Warszawskiego. Za swoją pracę dostała m.in. odznaczenie Rady Europy Pro Merito i Bene Merito. W zeszłym roku została laureatką nagrody Super Okulary Równości Fundacji im. Izabeli Jarugi-Nowackiej. Otrzymała też odznakę honorową Rzecznika Praw Obywatelskich.

"Osiągnęła już wiek emerytalny"

Machińska jest autorką wielu publikacji z zakresu ochrony praw człowieka, m.in. "Aksjologia w UE a Europejska Konwencja Praw Człowieka", "Ochrona praw podstawowych w Unii Europejskiej", "Niepełnosprawni na rynku pracy".

Jej kontrakt z Radą Europy miał obowiązywać do końca 2017 r. Jak informuje "Wyborcza" nie został on całkowicie rozwiązany. "Stosunek pracy p. H. Machińskiej z MSZ nie wygasł. Resort zdecydował się jedynie nie przedłużać na 2017 rok oddelegowania p. Machińskiej na stanowisko dyrektora" - skomentował resort. Ministerstwo wskazało także, że "p. H. Machińska osiągnęła już wiek emerytalny".

Następcą dyr. Machińskiej jest Paweł Wierdak. W MSZ był m.in. zastępcą dyrektora departamentu narodów zjednoczonych i praw człowieka.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (249)