ŚwiatDwutlenek węgla otępia ryby

Dwutlenek węgla otępia ryby

Wysokie stężenie dwutlenku węgla upośledza zdolność do rozpoznawania członków własnej grupy u ryb - ustalili australijscy badacze.

Dwutlenek węgla otępia ryby
Źródło zdjęć: © Wikipedia

Naukowcy z Uniwersytetu Jamesa Cooka (Australia) doszli do wniosku, że zmiany klimatyczne, które powodują wzrost stężenia dwutlenku węgla w morzach i oceanach, mogą zagrozić rybom żyjącym w grupach.

Badania przeprowadzone na garbikach zielonych (chromis virdis) wykazały, że pod wpływem wysokiego stężenia dwutlenku węgla rybki nie potrafią rozpoznać swoich towarzyszy, co zmniejsza ich szansę na przeżycie.

Zazwyczaj garbiki zielone potrzebują około 3 tygodni na zidentyfikowanie znajomej ławicy. Po dokonaniu wstępnego rozpoznania przyłączają się do grupy, dzięki czemu mogą skuteczniej bronić się przed drapieżnikami i czerpać korzyści z procesu społecznego uczenia się.

Jednak przy wysokim poziomie dwutlenku węgla zwierzęta zaczynają mieć problemy z identyfikacją znajomych i przestają odróżniać członków własnej ławicy od pozostałych ryb. Dzieje się tak na skutek zmiany koncentracji jonów we krwi, która zakłóca funkcjonowanie receptorów nerwowych, upośledzając w ten sposób podstawowe zmysły, jak wzrok i węch.

Tymczasem naukowcy przewidują, że do końca XXI wieku poziom dwutlenku węgla oraz zakwaszenia oceanów wzrośnie dwukrotnie. Badacze przyznają, że nie wróży to dobrze towarzyskim tropikalnym rybkom.

Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)