Trwa ładowanie...
d1jcec0

Dwóch gdańszczan podszywało się pod firmę transportową. Wyłudzili towary warte ponad 240 tys. zł

• Policjanci zatrzymali oszustów, którzy wyłudzali paliwo na podstawie podrobionych dokumentów
• Łupem dwóch gdańszczan padł towar o wartości ponad 240 tys. zł
• Liczba przestępstw gospodarczych w Polsce wzrasta
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dwóch gdańszczan podszywało się pod firmę transportową. Wyłudzili towary warte ponad 240 tys. zł
(WP, Fot: Tomasz Gdaniec)
d1jcec0

- Kryminalni postanowili przyjrzeć się jednej z firm transportowych, która w grudniu ubiegłego roku otworzyła oddział w ich rejonie. Siedziba tej firmy znajduje się w innym mieście na terenie kraju. Pracownicy tego oddziału oferowali usługi transportowe i sprzedaż paliwa. Policjanci zaczęli jednak podejrzewać, że mają do czynienia z przestępczą działalnością – informuje Wirtualną Polskę Aleksandra Siewert z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Oszuści otworzyli fikcyjny oddział firmy transportowej. W tym celu posłużyli się sfałszowanymi dokumentami, m.in. dowodem osobistym szefa spółki. Na podstawie spreparowanych pozwoleń świadczyli usługi transportowe. W błąd wprowadzili również dystrybutorów paliw. Jedną z hurtowni oszukano na 240 tys. zł. Policjanci informują jednak, że już teraz wiadomo, że liczba oszukanych wzrośnie.

Do tej pory policjanci zatrzymali dwóch gdańszczan w wieku 30 i 39 lat. Obaj usłyszeli zarzuty związane z fałszowaniem i podrabianiem dokumentów oraz oszustwami. Starszy z mężczyzn figuruje w policyjnych statystykach. Brał udział w kradzieżach oraz rozbojach. Policjanci w trakcie przeszukania pomieszczeń firmy i mieszkań zatrzymanych zabezpieczyli podrobioną dokumentację. Jak podkreślają śledczy sprawa ma charakter rozwojowy i można spodziewać się dalszych aresztowań. Cały czas sprawdzana jest dokumentacja firmy.

d1jcec0

- Sąd przychylił się do wniosku policji i prokuratury. Zastosował wobec zatrzymanych areszt na okres trzech miesięcy. Teraz grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności – dodaje Siewert.

Jak wynika ze statystyk wzrasta liczba przestępstw gospodarczych związanych z zakładaniem fikcyjnej działalności gospodarczej. Pod koniec stycznia do podobnego zdarzanie doszło w Zielonej Górze. Trzech mężczyzn w wieku 44, 47 i 49 lat zarejestrowało fikcyjną firmę, zajmującą się działalnością budowlaną.

Grupa zamawiała narzędzia i materiały budowlane z całego kraju, m.in. z Warszawy, Katowic, Poznania i Lublina. Później nie opłacała otrzymanych faktur. W ten sposób mężczyznom udało się wyłudzić ponad 124 tys. złotych. Zebrane przez policjantów materiały dowodowe pozwoliły na przedstawienie trzem podejrzanym łącznie 23 zarzutów popełnienia przestępstw gospodarczych.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1jcec0

Podziel się opinią

Share
d1jcec0
d1jcec0
Więcej tematów