Trwa ładowanie...
djfdolx
nsa

Dwie kobiety chciały zarejestrować dziecko. Jest decyzja sądu

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie nie dopuścił wpisu do ksiąg stanu cywilnego zagranicznego aktu urodzenia dziecka, w którym rodzice widnieją jako osoby tej samej płci. Wyrok jest określany jako wiążący nie tylko w przypadku pary, której dotyczyła sprawa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
NSA odrzucił skargę kobiet
NSA odrzucił skargę kobiet (iStock.com)
djfdolx

Sprawa pytania prawnego wynikła w związku z rozpatrywaną przez NSA w połowie maja tego roku skargą kasacyjną kobiety, której kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Piasecznie odmówił wpisania (transkrypcji) do polskich ksiąg aktu urodzenia jej syna, który przyszedł na świat w Londynie w 2015 roku. We wspomnianym akcie jako rodzice figurowały dwie kobiety. Odmowę podtrzymał wojewoda mazowiecki, a skargę na taką odmowę w październiku 2016 roku oddalił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Pełnomocnik skarżącej kobiety wnioskował o dokonanie pełnej transkrypcji wydanego poza granicami kraju aktu. Jak argumentował, brak odzwierciedlenia w polskim akcie pełnych więzi pomiędzy dzieckiem oraz matką biologiczną i matką społeczną ma znaczenie dla dalszych stosunków prawnych (np. dziedziczenia).

djfdolx

Skargę poparli również przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich. Ich zdaniem zakaz takiego wpisu aktu urodzenia do polskich ksiąg byłby dyskryminacją dziecka. Jak zaznaczali, dzieci w których aktach urodzenia figurują rodzice tej samej płci, nie mogą dostać polskiego dokumentu tożsamości ani potwierdzenia obywatelstwa polskiego.

Źródło: TVN24

Zobacz też: Stanisław Karczewski alarmuje o upartyjnieniu Senatu. Nowy marszałek odpowiada

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

djfdolx

Podziel się opinią

Share
djfdolx
djfdolx
Więcej tematów