Trwa ładowanie...

Dwaj duchowni zostaną honorowymi obywatelami Wrocławia

Ks. Stanisław Orzechowski i o. Ludwik Wiśniewski zostali nowymi honorowymi obywatelami Wrocławia. Taką decyzję podjęła na sesji Rada Miejska.

Share
Dwaj duchowni zostaną honorowymi obywatelami Wrocławia
Źródło: WP.PL, fot: Michał Dzierżak
d1osh3f

Wrocław zyska dwóch nowych honorowych obywateli – będą to duchowni, ks. Stanisław Orzechowski i o. Ludwik Wiśniewski, których do tego zaszczytnego tytułu nominował prezydent miasta Rafał Dutkiewicz. Ostateczną decyzję podjęła Rada Miejska, a ceremonia wręczenia tytułów duchownym odbędzie się w czerwcu, podczas tegorocznych obchodów Święta Wrocławia.

Ks. Stanisław Orzechowski, popularnie zwany „Orzechem”, to wieloletni przewodnik wrocławskiej pielgrzymki na Jasną Górę, duszpasterz akademicki, czynnie działający w opozycji antykomunistycznej w latach 80. W okresie stanu wojennego aktywnie pomagał internowanym i ich rodzinom, organizując paczki i inne wsparcie materialne, zaś wcześniej włączał się w strajki pracownicze (m.in. kolejarzy). Od ponad 40 lat pracuje z wrocławską młodzieżą w duszpasterstwach akademickich.

O. Ludwik Wiśniewski, dominikanin, to podobnie jak ks. Orzechowski duszpasterz akademicki oraz w latach 70. i 80. działacz opozycyjny. Solidaryzował się z robotnikami represjonowanymi za strajki w Czerwcu 1976 oraz „Solidarnością”. Między 1985 a 1988 r. organizował „tygodnie społeczne”, które miały zachęcać obywateli do tworzenia niezależnych struktur społecznych.

Dotychczas tytuły honorowych obywateli Wrocławia przyznano po 1989 r. 24 osobom (nie wliczając wspomnianych dwóch duchownych). Wśród uhonorowanych znaleźli się m.in. Jan Paweł II, Jan Nowak Jeziorański, Vaclav Havel, Tadeusz Różewicz, Jan Miodek czy Jerzy Grotowski.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1osh3f

Podziel się opinią

Share
d1osh3f
d1osh3f
Więcej tematów