"Nie będzie mojej zgody". Duda napisał list do sędziów
Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do Zgromadzenia Ogólnego Sędziów NSA. "Obserwujemy bezprecedensowe próby kwestionowania ważności powołań sędziowskich. Nie było i nie będzie na to mojej zgody" - stwierdził na temat forsowanej przez rząd reformy sądownictwa.
15.04.2024 | aktual.: 15.04.2024 17:01
Prezydent Andrzej Duda skierował list do uczestników Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego. W odczytanym przez prezydencką minister Małgorzatę Paprocką dokumencie szef państwa podziękował sędziom za kolejny rok pracy i pogratulował poziomy orzecznictwa w sądach administracyjnych.
"Profesjonalizm i determinacja, z jakimi strzegą państwo standardów nowoczesnego państwa prawa, a jednocześnie skłaniają do tego inne organy i instytucje publiczne, są dla mnie motywem nadziei, że polski system prawny jest i pozostanie odporny na wszelkiego rodzaju zagrożenia, w tym kryzysy ustrojowe. Niech spokojna, rzetelna praca pionu administracyjnego sądownictwa będzie punktem odniesienia i inspiracją dla wszystkich osób i organów zaangażowanych w proces tworzenia i stosowania prawa w Polsce" — napisał prezydent w liście, nawiązując do forsowanych przez obecną koalicję rządzącą zmian w sądownictwie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prezydent o powołaniach sędziów
Prezydent w liście podziękował sędziom "konsekwentne stanowisko NSA w sprawie bezwzględnej skuteczności powołania sędziego przez prezydenta RP".
"Sprawując urząd prezydenta RP, konsekwentnie bronię trójpodziału władzy, w tym w szczególności gwarancji związanych ze statusem i zasadą nieusuwalności sędziów. Obecnie obserwujemy próby, bezprecedensowe od czasów powojennych, kwestionowania ważności powołań sędziowskich. Nie było i nie będzie na to mojej zgody" - zapewnił Andrzej Duda w przesłanym liście.
Zdaniem prezydenta podobne działania mogą "prowadzić do podważania powołań dokonanych przed zmianami demokratycznymi z roku 1989", jak również powołań dokonanych na wniosek KRS.
"Nie neguję konieczności reform wymiaru sprawiedliwości, zawsze jednak muszą się one odbywać z poszanowaniem ram konstytucyjnych, w tym w szczególności prawa obywateli do sądu" - zapewnił prezydent.
Duda o warszawskiej reprywatyzacji
Prezydent w liście do sędziów skomentował również uchwałę NSA w sprawie obrotu roszczeniami do gruntów warszawskich. Zgodnie z dokumentem sam zakup roszczeń z tzw. dekretu Bieruta z 1945 r., nie może być podstawą do odzyskania gruntu.
"Cieszę się, że także w sprawach drażliwych, wywołujących szeroki oddźwięk społeczny - a do takich należy z pewnością afera reprywatyzacyjna w Warszawie - Naczelny Sąd Administracyjny sprawuje swoje władztwo w sposób niezależny i stanowczy, na mocnych podstawach litery i doktryny prawa oraz swojego dotychczasowego, niezwykle cennego dorobku orzeczniczego" - napisał Andrzej Duda.
Źródło: Onet.pl