PolskaDonieśli na papieża; "w Polsce też jest ten problem"

Donieśli na papieża; "w Polsce też jest ten problem"

Nie można ukrywać przestępstw seksualnych popełnionych przez księży pedofilów, zachęcamy pokrzywdzonych i świadków do informowania organów ścigania - podkreślali w Warszawie przedstawiciele amerykańskiej organizacji SNAP.

18.09.2011 14:15

SNAP istnieje od 23 lat i zrzesza ponad 10 tys. ofiar molestowania przez księży. Organizacja żąda zbadania przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze roli papieża Benedykta XVI, watykańskiego sekretarza stanu z czasów Jana Pawła II kard. Angelo Sodano, obecnego sekretarza stanu kard. Tarcisia Bertone oraz szefa Kongregacji Nauki Wiary kard. Williama Levadę. Liderzy SNAP złożyli we wtorek powiadomienie o podejrzeniu popełnienia zbrodni przez watykańskich hierarchów.

Prezydent SNAP Barbara Blaine mówiła podczas konferencji prasowej w Warszawie, że jej organizacja przez 23 lata informowała wielu katolickich hierarchów o fakcie molestowania przez księży. - Biskupi uważali nas za swoich wrogów, zaprzeczali, że taki jest taki problem. Nie było odpowiedniej reakcji - podkreślała Blaine.

Według prezes SNAP, problem ten istnieje także w Polsce. - Biskupi otrzymują takie same instrukcje jak w innych krajach. Liczy się reputacja Kościoła, a nie ochrona dzieci - dodała Blaine, która jako dziecko została zgwałcona przez księdza.

Podczas konferencji amerykańscy przedstawiciele SNAP (w przeszłości molestowani przez księży) podkreślali, że biskupi, których o tym informowali, zapewniali ich, iż sprawcy gwałtów zostaną poddani terapii i odsunięci od pracy z dziećmi i młodzieżą. W zdecydowanej większości przypadków - mówili członkowie SNAP - okazywało się, że księża byli tylko przenoszeni w inne miejsca, a ich czyny ukrywane.

Warszawa znalazła się na europejskiej trasie SNAP. Przedstawiciele organizacji odwiedzają oni także Amsterdam, Brukselę, Berlin, Paryż, Wiedeń, Londyn, Dublin, Madryt. W Warszawie rozdawali ulotki przed kościołem św. Krzyża, zorganizowali także zamknięte spotkanie dla molestowanych przez księży.

Watykan wystąpił w czerwcu z bezprecedensową inicjatywą w ramach walki z pedofilią w Kościele. Ogłoszono, że na specjalną naradę na temat przeciwdziałania temu zjawisku wezwano biskupów, przełożonych zgromadzeń zakonnych oraz ekspertów z całego świata.

Obrady tego gremium z udziałem około 200 osób, wśród nich ordynariuszy diecezji z wielu krajów, odbędą się w lutym 2012 r. w Rzymie pod hasłem "Ku wyzdrowieniu i odnowie".

Z kolei w maju Watykan ogłosił okólnik ws. przypadków pedofilii w Kościele; na jego podstawie episkopaty mają opracować do końca maja 2012 r. wytyczne postępowania. W dokumencie wskazano, że biskup ma "obowiązek powiadomienia władz świeckich o domniemanym przestępstwie".

Okólnik, wydany przez Kongregację Nauki Wiary, potwierdził przyjętą z inicjatywy Benedykta XVI linię współpracy z wymiarem sprawiedliwości poszczególnych krajów.

W dokumencie stwierdzono: "Nadużycie seksualne osób niepełnoletnich nie jest tylko przestępstwem kanonicznym, lecz także przestępstwem ściganym przez prawodawstwo cywilne. Chociaż relacje z władzami cywilnymi nie są jednakowe w poszczególnych krajach, niemniej jednak ważna jest współpraca z nimi w zakresie własnych kompetencji".

W prawie kanonicznym - na mocy decyzji Jana Pawła II - nadużycie seksualne wobec niepełnoletniego, dokonane przez osobę duchowną zostało włączone do kategorii ciężkich przestępstw.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (495)