Dla ponad 2/3 Włochów kuchnia to najspokojniejsze miejsce w domu

69 procent Włochów uważa, że najspokojniejszym miejscem w domu, w którym gromadzi się najwięcej pozytywnej energii, jest kuchnia - wynika z sondażu. W jego analizach zauważa się, że wiele mówi on o wartościach i stylu życia we Włoszech.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Ponad połowa ankietowanych wyraziła przekonanie, że przygotowanie obiadu bądź kolacji jest źródłem dobrego samopoczucia psychofizycznego. Zdaniem jednej trzeciej, gotowanie oddala stresy codzienności.

Analizujący wyniki sondażu psycholodzy i socjolodzy, cytowani przez agencję Ansa, zwracają uwagę na to, że zdaniem ponad dwóch trzecich Włochów zrobienie zwykłej kanapki bądź kolacji przy świecach wyzwala pokłady pozytywnej energii, a zatem ma działanie relaksujące.

52 procent kobiet i mężczyzn twierdzi, iż gotowanie to chwila radości i zadowolenia z życia. Większość Włochów uważa również kuchnię za swoje ulubione miejsce w domu, zdecydowanie bardziej niż sypialnię i salon.

Z tego powodu mieszkańcy Italii bardzo skrupulatnie dobierają każdy najdrobniejszy szczegół wyposażenia kuchni, a jej urządzenie staje się prawdziwym rytuałem. To ogromne przywiązanie podsyca także prasa. Nawet w codziennych gazetach znajdują się liczne, niekiedy wielostronicowe reklamy mebli kuchennych.

W szczegółowej analizie wymieniono też pięć zasad zaspokojenia wszystkich zmysłów, jakimi należy kierować się przygotowując posiłki, by czynność ta była prawdziwą przyjemnością. Są to: troska o dobór składników i wina, doskonały zapach, harmonia szykowania dań, otaczających kolorów i światła, dobór estetycznych naczyń i garnków oraz odpowiednie wrażenia słuchowe, jakie daje kojący dźwięk urządzeń, na przykład miksera. Wtedy, podkreślono, kuchnia może stać się prawdziwym rajem w domu.

Polub WP Wiadomości