Trwa ładowanie...
d45xmx5

Demokratyczna Liga Kosowa zwycięża w wyborach

Przywódca Demokratycznej Ligi Kosowa Ibrahim Rugova ogłosił w niedzielę zwycięstwo swojego ugrupowania w sobotnich wyborach do lokalnego parlamentu kosowskiego i wezwał świat do uznania niepodległości prowincji.

d45xmx5
d45xmx5

Pierwsze częściowe wyniki wyborów OBWE, która nadzorowała głosowanie, zapowiedziała na poniedziałek.

Rugova, któremu powyborcze szacunki dają 44,7% głosów, oświadczył, że Demokratyczna Liga Kosowa zdobyła poparcie zapewniające jej skuteczne sprawowanie rządów w trakcie trzyletniej kadencji zgromadzenia.

Korzystam jeszcze raz z okazji i wzywam do formalnego uznania niepodległości Kosowa tak szybko, jak to jest możliwe - powiedział Rugova reporterom zebranym pod jego domem w Prisztinie.

Według sondaży organizacji pozarządowych, drugie miejsce w wyborach zajęła Demokratyczna Partia Kosowa, którą poparło 23,7% elektorów. Sojusz Na Rzecz Przyszłości Kosowa zdobył 8,3% głosów. Obie te partie wywodzą się z dawnej albańskiej Armii Wyzwolenia Kosowa (UCK).

d45xmx5

Jedyną partię serbską startującą w wyborach, Koalicję Na Rzecz Powrotu (która mogła liczyć nawet na zdobycie głosów wszystkich 170 tys. Serbów uprawnionych do głosowania), ostatecznie poparło 10,1% wyborców.

Sondaż przeprowadziła pozarządowa Kosowska Akcja Na Rzecz Inicjatywy Obywatelskiej. Zsumowała ona głosy zebrane od wybranych respondentów we wszystkich 1860 okręgach wyborczych w Kosowie, Serbii i Czarnogórze. Uprawnionych do głosowania było ok. 1,25 mln kosowskich Albańczyków i Serbów.

Frekwencja na terenach zamieszkanych przez ludność albańską wyniosła ok. 65%, zaś w częściach serbskich - 46% - podała OBWE. Natomiast w Serbii i Czarnogórze, dokąd uciekło wielu mieszkańców prowincji, frekwencja wyniosła ok. 57%.

OBWE podała też, że wybory przebiegły spokojnie i nie zanotowano żadnych incydentów. Częściowe wyniki OBWE ma zamiar opublikować w poniedziałek wieczorem. (jask)

d45xmx5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45xmx5
Więcej tematów