Trwa ładowanie...
13-06-2014 03:37

Decyzja SN w sprawie sędziego Ryszarda Milewskiego dot. Amber Gold

Sąd Najwyższy rozpatrzy dziś odwołania Ministra Sprawiedliwości oraz obrony w sprawie byłego prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku Ryszarda Milewskiego. Jest on obwiniony o uchybienie godności sędziego w związku ze sprawą Amber Gold. Sąd Apelacyjny w styczniu uznał byłego prezesa gdańskiego sądu za winnego przewinienia dyscyplinarnego.

Share
Decyzja SN w sprawie sędziego Ryszarda Milewskiego dot. Amber GoldŹródło: WP.PL, fot: Sebastian Ogórek
d1jmivu

Ryszardowi Milewskiemu wymierzono karę zakazu awansowania i podwyżek, zasiadania w kolegium sądu i sprawowania funkcji jego prezesa. Wyrok jest konsekwencją rozmowy telefonicznej, którą we wrześniu 2012 r. sędzia Milewski przeprowadził z osobą podającą się za pracownika kancelarii premiera.

Jako prezes sądu miał on wyrazić gotowość ustalenia dogodnego dla premiera terminu posiedzenia aresztowego w sprawie prezesa Amber Gold.

Gdy sprawa wyszła na jaw okazało się, że do sędziego zadzwonił dziennikarz. Kiedy nagranie ujrzało światło dzienne obrona kwestionowała autentyczność ujawnionej rozmowy.

Sąd apelacyjny uznał jednak, że taśmy nie są montowane, a wina sędziego jest bezsporna.

Wymierzając karę sąd podkreślił, że rozmowa wywołuje wątpliwość, co do bezstronnego wykonywania obowiązków. Prezes sądu w szczególny sposób powinien wykazywać niezależność od jakiejkolwiek władzy - podreślano.

d1jmivu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jmivu
d1jmivu
Więcej tematów